Teknoloji dünyasında yaşanan gelişmelerle birlikte; yeni şirketler doğup-büyüyüp dünya genelinde iş yapmaya başlarken, yıllardır varlığını sürdürmüş şirketler zamanın gerekliliklerine ayak uyduramadığı için iflas etmek zorunda kalmıştır.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Kısa bir süre önce yayınladığımız insan hayatına parlak bir gelecek sunacak yenilikler listesine bakıldığında dünyanın aslında nasıl büyük bir değişim geçirdiğini görmek mümkün. Öyle bir dünyaya doğru ilerliyoruz ki; hangi sektörde iş yaparsanız yapın yolunuz teknoloji ile kesişmek durumunda. Ya teknolojiye ayak uydurursunuz ya da teknoloji dönemine yenik düşersiniz.

Farklı sektörlerde iş yapan firmalar bile teknolojiyi işlerine absorbe etmek zorundayken işi teknoloji olan firmaların bu konuya çok daha fazla kaynak ayırmaları gerekiyor. İş yaptığınız sektördeki yeniliklere, gelişmelere ayak uydurma zorunluluğunu kendiniz yapamıyorsanız bunu bir danışmanlık hizmeti olmak durumunda kalmalısınız. İşi ustasına yaptırmak fikri bu konuda da geçerli olmalıdır. Siz rutin işinize devam ederken; sizi teknoloji dünyasında tutacak, bu konuda yönlendirecek, buradaki değişimleri size uygulayacak, bu çağda kalmanızı sağlayacak hizmeti satın alabilirsiniz.

Bugün yurt içinde veya yurt dışında Teknoloji Danışmanlığı hizmeti sağlayan çok sayı da firma varken EY danışmanlık hizmetleri bu konuda kendini biraz daha fazla hissettiriyor gibi görünüyor.

E&Y (ey.com); Otomotiv, finansal hizmetler, tüketici ürünleri, sağlık, medya ve eğlence, telekomünikasyon, teknoloji gibi sektörlerde çalışan firmalara yaklaşık 40.000 kişiden oluşan uzman bir ekip ile danışmanlık hizmeti veren uluslararası bir firmadır. Bu firma sizler için stratejik planlamalar yapabilir, organizasyon yapınız adına danışmanlık hizmeti sunabilir. Bizim odağımız genelde teknoloji olmakla birlikte diğer tüm sektörler hakkında da bilgisi olan bir firma teknoloji danışmanlığında daha fazla değer katabilir diye düşünüyoruz.

E&Y firması (Ey Türkiye) belirttiğimiz konular danışmak hizmeti veren firmalardan sadece bir tanesi. Google’ da Teknoloji Danışmanlığı diye arattığınız zaman yerli ve yabancı bir çok firman görmeniz mümkün.

Peki Teknoloji Danışmanlığı sizin adınıza neler yapmalı hangi konularda katkı sağlamalı?

  • Mevcut teknolojik altyapınızı inceleyerek analiz etmeli ve sisteminizin anlık durumunu size bir rapor olarak sunabilmelidir.
  • Şuan kullandığınız altyapı ve ihtiyacınız olan altyapıyı belirledikten sonra güncel teknolojiler ışığında yeni revizyonları size sunabilmelidir.
  • ERP, CRM gibi bilgi sistemleriniz analiz edilmeli, verimliliği değerlendirilmeli ve yeni öneriler sunabilmelidir.
  • Şirket planlamanıza göre teknolojik ihtiyaçlarınız ve bunun size maliyetini hesaplamalıdır.
  • Şirketiniz için kısa, orta ve uzun vadeli planları için Bilgi Teknolojileri stratejileri sunmalıdır.
  • Şirketin bu kapsamdaki ihtiyaçlarını projelendirmeli ve bu ihtiyacın bir ürüne dönüşüm sürecini size sunmalıdır.
  • Temel olarak bilgi güvenliği konusunda danışmanlık hizmetlerini sunabilmelidir.
  • Eğer e-ticaret işi yapıyorsanız bu konuda kapsamlı bir strateji belirleyebilmelidir.
  • Olağanüstü durumlar için yönlendirmeleri ve stratejileri olmalıdır.
  • Şirket olarak fikirleriniz projelendirilmeli ve projeleri hayata geçirmek için hizmetleri sağlayabilmelidir.

Bilişim ile ilgili olarak ihtiyaçlarınızı tamamen karşılayabilecek yetkinlikte ve yeterlilikte olmasına özen göstermelisiniz. Teknoloji danışmanlığı veren firmalar da şunu bilmelidirler ki; onlardan bu hizmeti alacak firmalar, gönderdiğiniz uzmanın çok fazla şey bilmesini bekleyeceklerdir. Sorulan sorulara tecrübeye dayanan cevaplar verilmeli ve tecrübesi ile firmanın aklındaki tüm soru işaretlerini gidermeli.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz