İnsanlar olarak geleceği konforlu ve mutluluk dolu bir dünya olarak hayal etmek istiyoruz. Bilgi kurgu filmlerinin geleceği çok da parlak göstermediğini şimdilik bir kenara bırakacak olursak; gelişen teknoloji, ortaya çıkan yenilikler ve ürünler insanların tarihin hiç bir döneminde sahip olamadıkları derecede güzel bir hayat ve rahatlığın kendilerini beklediğini şimdiden gözlemleyebiliyoruz.

Ortaya çıkan – gelişme aşamasında olan hemen hemen tüm ürünler insan hayatını kolaylaştırmak adına ilerlemeye devam ediyor. Hayatı kolaylaştıran ürünler ilgi görmeye devam ediyor.

Aşağıdaki listelediğimiz ürünler, teknolojiler ve yeniliklere bakarsanız insan hayatının gelecekte ne kadar rahat olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Her şey insanlık için!

9Çevik ve Esnek Robotlar

Son zamanların en tartışmalı konularından biri Robotlar! İnsanların işini elinden alacak mı diye tartışıladursun; insan hayatına sağlayacağı kolaylıklar insanlık için kesinlikle konforlu bir hayatın en temel etmenlerinden biri olacaklar.

Son zamanlarda bilim insanları tarafından geliştirilen esnek robotlar; her türlü engebeli arazi şartlarında ayakta kalabilir ve zorlu şartlar altında çalışabilir durumda geliştirildiler. Artık robotlar çok daha esnek ve çok daha akıllı. Günümüzde insan eliyle yapılan ve çok tehlike arz eden işlerde robotlar kullanılmaya çalışılıyor.

Yıllardır sadece filmlerde görüp özeniyor olsak da; artık robotların hayatımıza girmesini merakla bekliyoruz. Şunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz ki; yakın gelecekte robotlar arkadaşımız, evcil hayvanlarımız, yardımcılarımız ve hatta hayat arkadaşımız olarak yanımızda yer almaya başlayacaklardır. Geliştirilen çevik ve esnek robotlar bu yönde atılmış bu yönde atılmış en büyük adımlardır. Boston Dynamics robotlarına da göz atabilirsiniz.

8Nöromorfik Çipler

Şu bilinen evrensel bir gerçektir ki insan beyni dünyadaki en hızlı işlemci. İnsan beyni çok az enerji kullanarak neredeyse ışık hızında bilgi işleyebiliyor. Buna denk gelecek bir teknoloji halen daha geliştirilemedi.

Tam da bu noktada devreye girip çalışma başlatan Nöromorofik mühendislik; aslında insan beyninin işlevlerini hızlı ve verimli bir şekilde taklit etme girişimi olarak adlandırılıyor. Geliştirilecek bu teknoloji sayesinde; akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda ve belki de robotlarda kullanılacak ultra hızlı ve süper verimli işlemciler yapmamıza yardımcı olacaktır.

7Organik Piller – Bataryalar

Şuan için akıllı telefonlarımızı en büyük dostumuz diyebiliriz. Gün geçtikçe gelişen özellikleri ile süper bir bilgisayar olma yolunda ilerliyorlar ve hayatımızda daha çok yer kaplamaya başlıyorlar. Ama temel dezavantajı bataryaları diyebiliriz. Gelişen özellikleri ile birlikte; pil ömürleri daha da kısalmaya başlıyor.

Bu sorunu çözme temelinde başlatılan Organik Piller insanlık için büyük kolaylık sağlayacak gibi görünüyor. Buna benzer piller 2005 yılından beri geliştiriliyor ancak bunlar biraz daha üst modelleri diyebiliriz. Ayrıca bu yeni piller günlük hayat pratiklerinde daha kullanılabilir durumda diyebiliriz. Üstelik geliştirilen bu piller; alışkın olduğumuz pillerden çok daha çevre dostu ve bu onların en büyük artılarından biri. Elektrik enerjisi sağlamak için metal yerine esnek plastik olan organik radikal polimerleri kullanıyorlar. Bu da mevcut Li-ion piller için çok güçlü bir alternatif olarak düşünülür.

6Beşinci Ulaşım Şekli HyperLoop

Uçaktan daha hızlı trenden daha ucuz bu ulaşım ile birlikte artık mesafeler ortadan kalkıyor. Bu güne kadar bildiğimiz dört temel ulaşım şekline Elon Musk yeni bir seçenek daha ekledi. Bu ulaşım türünün nasıl çalıştığını anlatmak için ayrıca bir makale yazmak gerekiyor ancak genel olarak şunu söyleyebiliriz. Bu yeni taşımacılık yöntemi ile artık mesafeleri uçaktan daha hızlı katedecek, trenden daha ucuza seyahat edecek, çok daha güvenli bir yolculuk yapacak ve çevre dostu çok sessiz bir sistemi kullanıyor olacaksınız. İnsan hayatını kolaylaştıran en temel yeniliklerden birisi elbette.

5Artık Dikeyde Çiftçilik Başlıyor

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere artık çiftçilik yatayda değil, dikeyde büyüyor. Peki neden böyle bir değişime ihtiyaç var?

2050 yılına ait tahminlerden birisi de insan nüfusunun artacak olması elbette. Tahminlere 2050 yılında dünyanın nüfusu 9 milyar olacak ve bu nüfusun yüzde 80′ i şehirde yaşıyor olacak. Şehirlerdeki bu aşırı nüfus artışı yaşadığımız bu gezegene ciddi anlamda zarar vermeye başlayacak ve bunun önüne geçmemiz için çeşitli yenilikler bulmamız gerekecek.

Bu kadar insanın yaşamak için su ve oksijen dışında elbette besin kaynaklarına da ihtiyaçları olacak. Şehirleşmenin artması ile birlikte artık çiftçilik yapılacak o kadar geniş araziler olmayacak elbette. Bu nüfusa kaliteli besinler sunmak için yeni yollar aramak gerekecek.

Bu noktada devreye girecek dikey çiftlikler; dikey olarak istiflenmiş katlarda yiyecek üretiyor olacak. Dikey tarım daha az yer kaplayacak ve aynı toprak miktarında belki de 1000 kat fazla yiyecek üretiyor olacak.

4Sanal Gerçeklik (VR) Başlıkları

Sanal Gerçeklik fikri yeni bir teknoloji olmasa da 2016 yılında çok parlak bir dönem yaşadığını söyleyebiliriz. 2016′ dan sonra inanılmaz hızlı bir şekilde yayılmaya, kullanılmaya devam ediliyor. Şu aşamada daha çok oyun dünyasında harikalar yaratırken yakın gelecekte insanların hayatına önemli değişiklikler getirecek. Geleceği çok parlak bir teknoloji, hatta o kadar parlak ki parlaklığı gözlerinizde sorun yaşatabilir.

3Yeni Teknoloji ile Üretilen Evler

2007 yılında ilk defa kentsel alanda yaşayan insan sayısı kırsal alanda yaşayan insan sayısını geçti. Kentlerde daha dar alanlarda daha çok insan yaşamaya başladı, her şeyin fiyatı artmaya başladı. Bu durum en çok da öğrencileri etkiledi.

Bu duruma çare olarak geliştirilecek bu yeni konseptte evler sayesinde; inşa süreci çok daha az maliyetli olacak ve aynı alanda daha çok insanın yaşamasına imkan verecek. Bir anlamda evler seri üretimle yapılıp ilgili yerlere kurulacak.

2Sürücüsüz Arabalar

Dünyada en çok beklenen teknolojilerin başında sürücüsüz arabalar geliyor. Dünyada her yıl milyonlarca insan yorgunluktan ve aldıkları alkolden dolayı yaptıkları trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Trafik kazalarının en büyük sebebi bilindiği üzere sürücü hatasından kaynaklı. Sürücüsü hatalarından dolayı oluşan kazaları engelleyecek en güzel teknoloji sürücüsüz arabalar olacaktır.

Dikkatsizlik adı verilen hastalık bu araçlarla birlikte önemini kaybedecek artık.

Tüm beklentiler bir yana bu teknolojinin gelişimine devam ediliyor. Daha önce Google’ ın çıkardığı sürücüsüz araç yol üstündeki engele çarpmamak için çırpınırken bir otobüse çarpmıştı. Bu arabaların ihtiyaç duyduğunda daha hızlı karar vermeleri gerekiyor. Bu durumda çok daha fazla tercih ediliyor olunacaklar.

13D (3 Boyutlu) Yazıcılar

Sıra geldi en güzel teknolojiye. Şüphesiz ki devrim niteliğinde sayılabilecek limitsiz bir büyüme potansiyeline sahip bir teknoloji olarak düşünebiliriz. Artık doktorlar bu üç boyutlu yazıcılardan çıkarılan iç organların kopyasını oluşturmaya başlıyorlar. Tekstilden Tıp alanına kadar tüm sektörlerde büyük kolaylık sağlayacak teknoloji. Bir an için şöyle bir dünya hayal edin; evinizde bilgisayar başında herhangi bir ürün tasarladınız ve bunu oturduğunuz yerde basabileceksiniz.

Bu listede aktardığımız teknolojileri tek tek anlatmak için birer makale yazmak gerekecek. Burada çok kısaca bahsedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz