Nvidia, “Omniverse”de Dünya’nın dijital bir ikizini oluşturmak ve bu modeli iklim değişikliğinin geleceğine bakmak için kullanmak istiyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Bu dijital ikiz ile şirket, küresel ısınma ve beraberinde gelen doğal afetler açısından gelecekteki insanların karşılaşabileceği zorlukları görmeyi ve en fazla etkilenebilecek bölgelere, uluslara ve şehirlere erken uyarılar sağlamayı umuyor.

Şirket, Earth-2 (veya kısaca E-2) olarak adlandırılan yeni bir AI süper bilgisayarı ve içinde iklim değişikliğini tahmin etmek için bir sistem kurmayı planladığını duyurdu. Üç temel teknolojideki ilerlemeler nedeniyle fikrin artık bilim kurgu alanında olmadığını söylüyor. GPU ile hızlandırılmış bilgi işlem, derin öğrenme ve fizik bilgili sinir ağları ve yapay zekâ süper bilgisayarlar kullanılarak oluşturulacağı biliniyor.

Metaverse ve Omniverse

Şirket CEO’su Jensen Huang, projenin tamamen Nvidia tarafından finanse edildiğini doğruladı ve başka hiçbir şirketin, ulus devletin veya uluslararası kuruluşun (henüz) katılmadığını söyledi ve şu açıklamayı yaptı:

“Artık dünyanın en büyüğü olan birkaç süper bilgisayarımız var. Selene dünyanın altı numarası. Cambridge-1 (sağlık araştırmaları için yapay zekâ süper bilgisayarı) sağlık hizmetlerine adanmış bir süper bilgisayar olarak çevrimiçi hale geldi. Yani yaklaşık olarak dünyanın altıncı en büyük süper bilgisayarı büyüklüğünde üç veya dört süper bilgisayarımız var. Ve tamamen bizim tarafımızdan finanse ediliyor.”

Huang, amacının iklim değişikliğine karşı savaşta yardım eli uzatmak olduğunu ekledi ve şunları ekledi:

“Yazılımımızı modern yapay zekâ dünyasında geliştirebilmemiz için yaptık. Yazılım, büyük bilgisayar bilimcileri tarafından geliştirilmiştir, ancak makinelerin yazılım geliştirmesi ile hızlandırılır ve artırılır. Araştırmacılarımızın iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunma yeteneklerine odaklanmak için Earth-2’yi yaratacağız.”

Bu modeller, atmosferin, suların, buzun, toprağın ve insan faaliyetlerinin fiziğini, kimyasını ve biyolojisini modelleyen çok yıllık simülasyonlardır. Tüm bunlar sadece yüzeyi çiziyor, çünkü güneş ışığını uzaya geri yansıtan bulutları simüle etme ihtiyacının yanı sıra küresel su döngüsünü okyanustan su hareketi, deniz buzu, kara yüzeyi ve yeraltı suyu) simüle etme ihtiyacı da var.

Nvidia, dünyanın ilk kez ultra yüksek çözünürlüklü iklim modellemesi yapacak teknolojiye sahip olduğu sonucuna varıyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz