Microsoft geçen hafta Windows 11’i piyasaya sürdüğünde AMD, AMD destekli cihazların performansının Windows 10 cihazlardan %15’e kadar daha kötü olduğunu belirttiği bir destek makalesi yayınladı. AMD, müşterilerine şimdilik Windows 10’da kalmanın daha iyi olacağını önermek için açıklama yaptı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

AMD işlemciler, artan L3 önbellek gecikmesinden etkilenir ve UEFI-CPPC2 olarak bilinen tercih edilen çekirdek mekanizması da düzgün çalışmadığı açıklandı.

Microsoft, sorunu Windows 11’in bilinen sorunları listesine eklemedi ve bildiğimiz kadarıyla sorunu herkese açık olarak da açıklamadı.

Windows 11, AMD işlemcilerde iyi çalışmıyor mu?

Microsoft, salı günü Windows 11 için ilk toplu güncelleştirmeyi yayınladı. Uyumlu ve uyumsuz sistemlere teslim edilen yama, TechPowerUp ve Heise tarafından yürütülen kıyaslamalara göre AMD işlemcilerin performansını daha da fazla etkileyecek gibi görünüyor.

TechPowerUp, AMD test cihazlarından birinin Windows 11 için Ekim 2021 güncellemesinin yüklenmesinden sonra 31,9 ns gecikme süresine sahip olduğunu bildiriyor. Daha önce gecikme süresi 17 ns ve Windows 10’da ise 10 ns idi.

En çok CT dergisiyle tanınan popüler bir Alman yayıncılık şirketi olan Heise, benzer kıyaslama sonuçları bildirdi. Bir Ryzen 5 5600G cihazının Windows 10’da 12.4 ns gecikme süresi varken, Windows 11’in yayın sürümü yüklendiğinde, gecikme süresi yaklaşık 30 ns’ye yükseldi ve bu haftaki yamayla birlikte 40 ns’ye çıktı.

Güncelleştirmenin yüklenmesinden sonra okuma ve yazma performansı yaklaşık 96 Gigabayt/saniyeye düşerken, Windows 10’da 378 Gigabayt/saniye hızında gerçekleştirilmiştir.

AMD, Windows 11’de tercih edilen işlemci sorunu için bir yama yayınlamayı planlıyor. Yama 21 Ekim 2021’de planlanıyor. AMD’ye göre Microsoft, AMD’nin gecikme sorununu gidermek için 19 Ekim 2021’de Windows 11 için bir yama yayınlayacak.

Halihazırda Windows 11’e yükselten AMD müşterileri, her iki güncellemenin de yayınlanmasından sonra, özellikle oyun oynama gibi vergilendirme bağlamlarında gözle görülür performans iyileştirmeleri görmelidir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz