ABD PC pazarı, pandemi kaynaklı tedarik sorunları nedeniyle son çeyrekte geriledi. ABD PC pazarı, pandeminin son 18 ayda birçok insanın dışarı çıkıp yeni PC satın almasına neden olmaya başlamasından bu yana ilk kez düşüş yaşadı. Genel olarak, Gartner ve IDC analizi, dünya çapındaki PC pazarının üçüncü çeyrekte büyüdüğünü ancak pandemi sırasında gördüğümüzden daha yavaş bir oranda olduğunu gösteriyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Bilgisayarla olan ilgi neden azalıyor?

Gartner, çeyrek boyunca tüketici ve eğitim harcamalarının PC’lerden diğer önceliklere kaymaya başladığını ve bunun PC’lere olan talebin azalmasına yol açtığını söyledi. Bu, Gartner’ın bu çeyrekte ilk kez geleneksel PC gönderilerine dahil ettiği Chromebook gönderilerinde yüzde 17’lik bir düşüşle en iyi şekilde gösteriliyor. Hem IDC hem de Gartner, üçüncü çeyrekte 84,1 milyon PC sevkiyatı bildirirken, IDC bu sayıyı 86,7 milyon olarak belirledi.

IDC ve Canalys, pandemi ile ilgili tedarik sorunlarına işaret ediyor. IDC’nin mobil ve tüketici cihaz izleyicileri araştırma müdürü Jitesh Ubrani konu ile alakalı şu açıklamayı yapıyor:

“PC endüstrisi, tedarik ve lojistik zorluklar tarafından engellenmeye devam ediyor ve ne yazık ki bu sorunlar son aylarda fazla bir gelişme görmedi.”

Bu tedarik sorunları hem Gartner hem de Canalys’in daha güçlü masaüstü bilgisayar büyümesine vurgu yapmasıyla birlikte, dizüstü bilgisayarları masaüstü bilgisayarlardan daha fazla etkilemiş görünüyor. Gartner, Microsoft, Nvidia ve TSMC’nin 2022’ye kadar devam eden işlemci sıkıntısı konusunda uyarmasının ardından, bu bileşen eksikliklerinin 2022’nin ilk yarısına kadar sürmesi beklendiğini açıkladı.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz