Yapılan açıklamalara göre bir donanma nükleer mühendisi ve karısı, denizaltı teknolojisi sırlarını kripto para birimi karşılığında başka bir ülkeye satmaya çalışmakla suçlanıyor. FBI ve Deniz Suçları Soruşturma Servisi (NCIS), Maryland, Annapolis’ten Jonathan ve Diana Toebbe’yi, Virginia sınıfı saldırı denizaltılarının nükleer tahrik sistemi hakkında bir yabancının temsilcisi olduğunu düşündüğü bir şeye satmaya çalıştıktan sonra tutukladı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Adalet Bakanlığı (DoJ) tarafından yapılan bir suç duyurusunda, 42 yaşındaki Toebbe’nin Deniz Kuvvetleri Nükleer Tahrik Programında çalıştığı belirtiliyor. Yüksek düzeydeki ulusal güvenlik izni, rakip ulusların kuşkusuz cömertçe ödeyeceği bilgilere erişmesini sağladı. Yapılan şikayetlere göre, 1 Nisan 2020’de Jonathan, adı açıklanmayan bir yabancı hükümete, denizaltı operasyon kılavuzlarını, performans raporlarını ve diğer hassas bilgileri kripto para biriminde 100.000$ karşılığında satmakla ilgilendiğini belirten bir paket gönderdi ve bu paketin içeriği ise şuydu:

“Dilinize yapılan bu kötü çeviri için özür dilerim. Lütfen bu mektubu askeri istihbarat teşkilatınıza iletin. Bu bilginin milletiniz için çok değerli olacağına inanıyorum. Bu bir aldatmaca değil.”

Yabancı ülkedeki FBI ofisi, iade adresi Pittsburgh olan paketi aldı. Birkaç ay boyunca Proton Mail aracılığıyla Toebbe ile iletişim kuran yabancı temsilci kılığında bir FBI ajanına yol açtı. Federal ajan, iyi niyet ve güvenin bir işareti olarak Toebbe’ye haziran ayında 10.000 dolar değerinde Monero gönderdi. Bir hafta sonra ise, Toebbe ve 45 yaşındaki karısı Diana Toebbe, sınıflandırılmış verileri değiş tokuş etmek için Batı Virginia’daki bir bırakma alanına seyahat etmeyi kabul etti. Karısı gözcülük yaparak, Toebbe kararlaştırılan yere indi. İçinde plastiğe sarılı mavi bir SD kart olan yarım fıstık ezmeli sandviç bıraktı. Cihaz, diğer şeylerin yanı sıra, Virginia sınıfı denizaltı reaktörlerinin tasarım öğelerini ve performans özelliklerini içeriyordu. Toebbe ayrıca şöyle bir mesaj bıraktığı açıklandı:

“Umarım uzmanlarınız sağlanan örnekten çok memnundur ve güvenimizi artırmak için küçük bir değiş tokuşun önemini anlıyorum.”

FBI, işlem için Toebbe’ye 20.000 dolar ödedi. Sonraki aylarda, bir sakız paketinde bir SD kart bıraktıktan sonra kendisine 70.000 dolar verildiği de dahil olmak üzere, birkaç değişim daha gerçekleşti.

Çift 9 Ekim’de tutuklandı ve 12 Ekim’de Martinsburg, Batı Virjinya federal mahkemesine çıkarılacak. Bu çift, Atom Enerjisi Yasası’nın ihlali olarak kısıtlı verileri iletmek ve kısıtlı verileri iletmek için komplo kurmakla suçlanıyor ne kadar ceza çekeceği henüz bilinmiyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz