Bazı Windows kullanıcıları, Windows işletim sisteminde otomatik olarak oturum açmayı tercih eder. Çok kullanıcılı sistemlerde veya gizli dosyalara sahip sistemlerde tavsiye edilmese de Windows’ta otomatik oturum açma, işletim sisteminin başlatılmasını hızlandırabilir.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Windows 11 kullanıcıları, işletim sistemini otomatik olarak bir hesapta oturum açacak şekilde yapılandırabilir. İyi bir kurulum, örneğin açık kaynaklı disk şifreleme aracı VeraCrypt kullanarak, Windows 11’de otomatik oturum açma ile tam disk şifrelemesini birleştirir. Disk şifreleme, cihazdaki verileri korur ancak oturum açma hâlâ önemli ölçüde daha hızlıdır.

Windows 11’de otomatik oturum açma, yalnızca Windows Hello etkin değilse çalışır. Örneğin Microsoft’un Authenticator uygulamasını kullanarak iki faktörlü kimlik doğrulama da sorunlara neden olabilir. Ayarlar> Hesaplar> Aile ve diğer kullanıcılar> Hesap ekle altında yeni yerel kullanıcı hesapları ekleyebilirsiniz.

PIN kullanarak veya Windows Hello tarafından desteklenen diğer kimlik doğrulama seçeneklerini kullanarak oturum açarsanız, Windows 11’de otomatik oturum açmayı etkinleştiremezsiniz. Bu durumda, önce Windows Hello işlevini devre dışı bırakmak gerekir. Yerel bir hesap kullanarak veya Windows Hello işlevini kullanmadan oturum açan Windows 11 kullanıcıları bir sonraki bölüme geçebilir.

 1. Windows 11 PC’de Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Hesaplar> Oturum açma seçeneğine gidin.
 3. “Geliştirilmiş güvenlik için, yalnızca bu cihazdaki Microsoft hesaplarında Windows Hello oturum açmasına izin verin (Önerilen)” seçeneğini devre dışı bırakın. Bunu yaptıktan sonra okuması gerekir.
 4. “Oturum açma yolları” altında mevcut oturum açma yöntemini genişletin ve Kaldır seçeneğine tıklayın.

Başarılı bir şekilde hallettikten sonra, Windows 11’i otomatik oturum açma için yapılandırmanın zamanı geldi.

 1. Sistemin çalıştırma kutusunu açmak için Windows-R kısayolunu kullanın.
 2. netplwiz yazın ve Enter’a basın; Bu, Kullanıcı Hesabı yönetim sayfasını açar.
 3. Bilgisayarda otomatik olarak oturum açmak istediğiniz hesabı seçin.
 4. “Kullanıcılar bu bilgisayarı kullanmak için bir kullanıcı adı ve parola girmelidir” yazan kutunun işaretini kaldırın.
 5. Uygula’yı seçin ve hesap parolasını onaylayın.
 6. Tamam’ı tıklayın.
 7. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows 11 hesabınız artık başarılı ve otomatik olarak seçilen hesapta oturum açmalıdır.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz