YouTube sınırlı sayıda cep telefonu için HDR özelliğini yayınladı. Sınırlı sayıda bu telefonlardan birine sahip Android kullanıcıları HDR özellikli videoları daha canlı renklerle izleyebilecekler.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

YouTube Mobil uygulamasına gelen HDR özelliğinden şu aşamada sadece Android kullanıcıları yararlanabilecek IOS kullanıcıları biraz daha bekleyecek.

YouTube; HDR Desteğini Hangi Telefonlara Sağladı?

  • LG V30
  • Google Pixel
  • LG V30Note 8
  • Sony Experia XZ Premium
  • Samsung Galaxy S8

Yukarıda listelediğimiz bu telefonlardan herhangi birine sahip iseniz YouTube mobil uygulamasından HDR özellikli videoları izleyebilirsiniz.

YouTube Mobil Uygulamasından HDR Özellikli Video İzlemek İçin ne Yapmak Gerekiyor?

  • Yukarıda listelediğimiz telefonlardan birine sahip olmalısınız. (Telefon listesi yakında artacaktır.)
  • Eğer YouTube uygulamasının güncel hali sizde yoksa marketten güncel halini indirin
  • HDR özellikli bir video bulun
  • Videonun kalite ayarlarında  HDR’ ı aktif hale getirin

HDR Nedir?

YouTube’ un sunduğu özelliği aktardıktan sonra biraz da özelliğin ne olduğundan bahsedelim.

HDR; High Dynamic Range kelimelerinin kısaltılmasıdır. Türkçe’ ye Yüksek Dinamik Aralıklı olarak çevriliyor.

Bu özellik ve özelliğin kullandığı yöntem ile ortaya çıkan resimler ve videolar insan gözünün gördüğü gerçekliğe çok yakın hale gelebiliyor. Profesyonel fotoğrafçılar bu özelliği yıllardır kullanıyorlar ancak günümüzde telefonların gelişmesi ve hem arka hem ön kameraların bu özelliği barındırması ile birlikte hemen hemen herkes gerçeğe çok yakın resimler ve videolar çekebiliyor.

HDR ne yapıyor?

Telefonlara HDR özelliği gelmeden önce bazı yazılımlar yardımı ile fotoğraflar düzenlenip gerçeğe daha yakın hale getiriliyordu.

HDR kullanınca o anda kameranız üç tane resim çekiyor ve bir anlamda bu resimleri kombinliyor. Aydınlık kısımlar daha aydınlık, karanlık kısımlar daha karanlık yapılıyor. Resmin hatları ve derinliği iyice belli oluyor.

Resimler daha çok pikselle ifade edilmiyor artık daha kaliteli piksellerle ifade ediliyor. Kısaca az ama öz piksel barındırıyor.

HDR Nerde Kullanılmalı / Kullanılmamalı?

Telefonlarında kamerayı açtıktan sonra HDR özelliğini aktif hale getirerek HDR özellikli resim çekebilirsiniz. Bu özelliği nerede kullanacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor yoksa tabiri caizse HDR vezir de eder rezil de.

Düşük ışık ve arkadan aydınlatılan mekanlarda kullanabilirsiniz. Aydınlık ortamlarda çekilen resimlerde göz parlamalarını vb. giderebilirsiniz.

HDR mantığında art arda üç resim çekildiği için hareketli ortamlarda resim çekmeniz resmin kalitesini daha da kötü yapacaktır. Çok canlı renklerin olduğu ortamlarda da tercih etmeyiniz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz