SpaceX Uzay Elbisesinin Tam Görünümü

0
155

İçinde bulunduğumuz yüzyılın deha isimlerinden olan Elon Musk; girişimleri ile tüm dünyayı kendine hayran bırakan bir seri girişimci. Çok farklı konularda girişimleri ve dünyaya kazandırdığı yenilikler önümüzdeki yüzyıl içinde de konuşulacak gibi duruyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Elon Musk’ ın çok sayıda girişimleri olmasının yanında; SpaceX en önemlilerinden biri. SpaceX ile detaylı bilgiler okumak için linkini tıklayabilirsiniz. Bu yazımızın konusu SpaceX astronotlarının giyecekleri uzay elbiseleri olacak.

Uzay ile ilgili NASA’ nın yıllardır çalışmaları olmasına rağmen astronotların kıyafetleri hep gündemde kalmıştır. Hatta NASA daha önce astronot kıyafeti içinde tuvalet ihtiyacının nasıl karşılanacağına dair bir yarışma düzenlemiş ve kazananı 30.000 dolar ile ödüllendireceğini açıklamıştı.

Hal böyle iken ve SpaceX uzay yolculuğunu sıradan bir iş haline getirmeye çalışırken; uzay yolculuğu esnasından astronotların giyecekleri kıyafetler de konuşulmaya başlanmıştı. Her konuda güzel girişimleri olan Elon Musk bu konuda da farklı bir tasarımla karşımıza çıkmalıydı. Ve çıktı da. Elon Musk instagram hesabından yaptığı bir paylaşımda SpaceX astronotlarının giyeceği kıyafetin ufak bir kısmı görünmüştü. Fotoğraftaki kıyafetin şık ve alışkın olduğumuz astronot elbiselerinden farklı ve hafif olması dikkatleri bu yöne çekmişti.

Sadece bir kısmı görünen fotoğraf büyük yankı uyandırırken Elon Musk aynı sosyal medya aracından bu sefer spacex astronot kıyafetlerinin boydan görüntüsünü paylaştı. Elbette büyük beğeni aldı.

Elon Musk’ ın paylaştığı son resimde kıyafeti giyen manken; SpaceX tarafından geliştirilen ve insanlı uçuşları yapacak Crew Dragon isimli geminin önünde duruyor.

Astronaut spacesuit next to Crew Dragon

Elon Musk (@elonmusk)’in paylaştığı bir gönderi ()

Fırlatma esnasında olabilecek kabin basıncı düşmesine karşı geliştirilen bu elbiselerin uzayda yürümek için uygun olmadığını belirtelim. Bu elbiseler sadece yolculuk esnasında giyilebilir olacak.

Bu elbiselerin daha sonra NASA astronotları tarafından kullanılacağı da bekleniyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz