Uzay istasyonunda vakumlu tuvaletlerle ihtiaçlarını gideren astronotlar için NASA,  istasyon dışında tuvalet sorununu nasıl çözeceğini düşünüyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Astronotlar, Mars’a indikten sonra uzay elbiselerini çıkarmadan onlarca gün yaşamak zorunda kalabilecek. Bu süreçte astronotlar elbiseye bağlanacak özel serumlarla beslenecek. Ancak tuvalet ihtiyacının henuz nasıl sağlanacağı belirsiz. Nasa, mürettebatın 144 saate kadar kesintisiz kullanılmak üzere  dışkı, idrar ve menstrüel yönetim sistemleri için  önerilen çözümleri araştırıyor. Acil durum senaryolarında veya uzun süreli görevler için uygun atık yönetim sistemi yararlı olacaktır.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), astronotların, astronot kıyafeti içerisinde tuvalet ihtiyacının nasıl karşılanacağına dair yarışma başlattı. Yarışma 11 Ekim 2016′ da başlamış olup, 20 Aralık 2016‘ da sona erecektir. Kazanan ise 30.000$ ödül alacaltır.

Yarışma detayları ve başvuru için linkini ziyaret edebilirsiniz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

3 YORUMLAR

  1. Ben bunu yaparim 7 gun buyunca elbiseyi çıkarmadan tuvalet ihtiyacini gorecek ve Hiç bir sekilde astronotu rahatsiz etmeyektir bana ulasin ben yapayim bu projeyi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz