Yazılımcı Salısı’ nda bu hafta; GDG etkinliklerinden tanıdığımız, sunumlarını dinlediğimiz, birbirinden farklı programlama dillerini tecrübe etmiş, her altı ayda bir yeni bir dil öğrenmenin peşinde olan ve yazılım dünyasının çok farklı alanlarında güzel tecrübelere sahip Burcu Geneci misafirimiz oluyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

HD Tekno Haber olarak siz değerli takipçilerimiz adına soruyoruz Burcu Geneci cevap veriyor.

Burcu Geneci ile yaptığımız röportaj!


HD Tekno Haber: Burcu öncelikle röportaj davetimizi kabul ettiğin için çok teşekkür ediyoruz. Sizin gibi yazılım sektörüne değer katan insanların tecrübelerini dile getirmek bizim için de büyük keyif. HD Tekno Haber ailesi olarak seni artık yakından biliyoruz ama seni bilmeyen takipçilerimiz için kendinden bahsedebilir misin? Burcu Geneci kimdir, neler yapar diye sorduğumuzda neler söylemek istersin?

Burcu Geneci: Merhabalar, öncelikle HD Tekno Haber ailesi olarak Yazılımcı Salı’sında bana yer verdiğiniz için teşekkür ederim.

“Doktor ol” baskılarını üniversitesi çağına kadar başarıyla geçiştirebilmiş biri olarak karşınızdayım. Esas ilgim olan bilgisayar ve yazılım alanında lisans eğitimimi tamamlarken de doğru bir karar verdiğimi iyice anlamış oldum.

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunuyum. Olasılık ve robotik alanlarına ilgim olduğundan, lisansımın son 2 yılında YTÜ Pars Olasılıksal Robotik Grubu’nda çalışmalarıma devam ettim.

Mezuniyetin ardından; akademik kariyer ile iş hayatı arasında kalsam da iş hayatını seçtim. Henüz çok yeni olan mobil teknolojiler üzerine çalıştığım ve bu alanda çalışmaktan zevk aldığım için iş hayatı ve çalıştığım şirket hep bana okulun devamı gibi geldi. Yazılım uzmanı, Proje Mühendisi ve Takım Lideri unvanlarıyla, mobil platformlarda tecrübe kazandım. 2016 yılında Türkiye’deki Başarılı Startup’lar üzerine yaptığım çalışma ile; Bahçeşehir Üniversitesinde MBA (Master of Business Administration) yüksek lisansımı tamamladım.

Ar-ge ve Web alanında da çalışmalar yapsam da, ağırlıklı olarak mobil ve iOS üzerine çalışmalar yaptığımı söyleyebilirim. 2014 yılından bu yana blog (Burcu Geneci Blog) tutuyorum, iOS, Android, Continous Integration ve diğer teknoloji alanlarında paylaşımlarda bulunuyorum. Aynı zamanda GDG (Google Developer Group) ve WTM (Women Tech Makers) topluluklarında görev almaktayım. Bu topluluklarla birlikte etkinlikler düzenleyip, çeşitli etkinliklerde ise katılıyor ve konuşmacı olarak yer alıyorum.

Burcu Geneci Kimdir?

HD Tekno Haber: Şimdi hangi sektörde çalışıyorsun?

Burcu Geneci: Finans/Bankacılık sektöründe Bilgi Teknolojileri (IT) alanında çalışıyorum. Yaklaşık 6 yıldır, Full-stack mobile developer olarak çoğunluğu bankacılık olmak üzere mobil uygulamalar geliştiriyorum.

HD Tekno Haber: Türkiye’ de finans/bankacılık sektöründe iseniz; çalıştığınız şirkete göre kullanılan yazlım ürünleri değişiyor. Çalıştığın sektörde kullandığınız teknolojileri yazılım ürünleri nelerdir?

Burcu Geneci: Bankacılık ve Finans sektörü, Türkiye’de diğer sektörlere göre yazılım geçmişi anlamında biraz daha köklü. Bu nedenle, zaman içinde bir çok farklı ürünle çalışma fırsatı buldum. Her ne kadar mobil yazılım yapsam da Mainframe görmüş ve iş hayatında PL1 programlama dili ile çalışmış biriyim 🙂

Her 2-3 senede bir kullanılan teknolojiler değişim gösteriyor. Örneğin, yazılımın olmazsa olmazı versiyon yönetim sistemi için ilk başlarda SVN ve SCM teknolojilerini kullanan ürünler ile çalışırken son yıllarda Git sistemine uygun Bitbucket ve SDLC (Software Development LifeCycle) araçları için Atlassian firmasının sunduğu JIRA, Confluence gibi ürünleri kullanıyorum.

Web geliştirmelerim için Spring framework’ü üzerine Java, JSP ve dependcy yönetimi için Maven kullanırken, iOS platformu için Objective C ve sonrasında Swift dili kullanarak geliştirme yapmaya başladım. Zaman içerisinde projelerde statik kütüphane yönetiminden pods ve gradle kullanımına geçiş yaptık.

Arge merakım nedeniyle Cottle gibi template dillerde de tecrübe edindim. Web tarafında ise Java, .NET frameworku üzerine çalışmalar yaptım.

HD Tekno Haber: Çok çeşitli yazılım ürünleri ile uğraşmışsın. Tüm bunları deneyimlemek için faydalandığınız güzel kaynaklar vardır. İş hayatı ağırlıklı faydalandığınız kaynaklar nelerdir, kişiler kimlerdir?

Burcu Geneci: Ekip ruhunun her zamandan bireylerden daha önemli olduğunu düşünürüm. Ekip çalışması ve dirsek dirseğe çalışmanın daha iyi işler çıkaracağı ve takımları yükselteceği bir gerçek. Aynı zamanda mesleğimiz gereği sadece uzmanlığı yazılımcı olan kişilerle değil, sektördeki Analiz, Test, Tasarım, Yönetim ve İş Zekası alanında uzmanlaşmış iş arkadaşları ile projeler yürütüyoruz. Bu çeşitliliği her zaman zenginlik olarak görüp, farklı açılardan farklı öngörüler almanın herkes için geliştirici olacağını düşünüyorum.

HD Tekno Haber: Çok sayıda projede görev almış, birbirinden farklı yazılım ürünleri kullanmış biri olarak klasik sorumuza güzel bir cevap vereceğini düşünüyoruz. Bu sorunun sorulacağı doğru kişilerden birisin. Sence bir yazılım teknolojisi üzerinde mi uzmanlaşmalı, yoksa birden fazla teknoloji hakkında fikir sahibi mi olmalı?

Burcu Geneci: Yazılım teknolojileri çok hızlı değişiyor. Çalıştığınız alanda kullandığınız teknolojilerin en az birinde oldukça rahat hissetmeli, herhangi bir fikrinizi hızlıca ortaya koyacak kadar gözü kapalı kullanabilmelisiniz. Ancak herhangi bir dili, herhangi bir zaman öğrenebilecek kadar da esnek olmalısınız. İş hayatında geçen zamanda, kullandığımız yazılım teknolojisini perform ediyoruz ancak her zaman kendimizi geliştirecek daha iyi olmamızı sağlayacak işler almıyor olabiliriz. Bu nedenle, fark yaratan işler ortaya koymak için, seçtiğiniz en az bir teknolojide günceli takip etmeli ve ilişkili diğer teknolojiler konusunda da hands-on geliştirme yapmasanız da haberdar olmalısınız. Herhangi bir yazılım teknolojisinde olabildiğimin en iyisi olmayı ve yanına 2 farklı uzmanlık alanı koymaya çalışıyorum. 6 ay da 1 ise, herhangi bir tecrübem olmayan bir yazılım teknolojisi bulup, onun hakkında okumalar, denemeler yapıyorum.

HD Tekno Haber: Bu kadar güzel tecrübelere sahip olmak teknoloji dünyasını yakından takip etmeyi gerektiriyor. Takip ettiğin teknoloji siteleri var mıdır?

Burcu Geneci: Gün içerisinde düzenli olarak, güncel teknoloji haberlerini takip ederim. Malum bazen beklenen işler, derlenmesi zaman alan projeler olabiliyor 🙂 TechCrunch, qz.com, entrepreneur.com, Webrazzi ve HackerNews düzenli olarak takip ettiğim sitelerden. Ayrıca mail üzerinden pointer.io, Dave Verwer’in düzenlediği iOS Dev Weekly gibi haftalık/aylık derlemeleri takip ederim. Kaliteli paylaşımları var.

Tüm bu sitelerin haricinde esas takip ettiğim kanal Twitter (Burcu Geneci Twitter). Hem yakın çevremde işlerine saygı duyduğum kişileri hem de globalde işlerini takip ettiğim insanların faydalı bulduğu yayınları, güncel gelişmeleri takip edebiliyorum.

HD Tekno Haber: Peki yazılımcı olarak iş hayatı dışında mesleki anlamda kendini geliştirmek adına neler yapıyorsun?

Burcu Geneci: Uzmanlık alanıma yakın güncel teknolojilerle ilgili haberleri periyodik olarak takip etmenin dışında, ilgimi çeken ve diğer yazılımcıların ihtiyaç duyabileceği konular üzerine blog yazıları paylaşıyorum. Mobil framework ve diğer teknik konulardaki çözümlerimi github üzerinden paylaşıyorum. Açıkcası, belirli bir bilgi birikimden sonra, kazanımlarımı diğer yazılımcılarla paylaşmak bana oldukça iyi geldi.

İlgimi çeken ya da tam zıttı çok uzak olduğum konularda fikir sahibi olmak için teknik konferanslara katılım sağlamaya önem veriyorum. Uzmanlaştığım ya da yeni öğrendiğim konularda diğer insanlarında fikir sahibi olması için meet-up ya da konferanslarda konuşmacı olarak yer alıyorum. İlgili bir kitleye teknik bir konuda tam da ihtiyaç duydukları hap-bilgiler iletmek, fikir sahibi olmalarını sağlamak çok zevkli.

HD Tekno Haber: Biraz da ülkemizdeki durumları değerlendirelim istiyoruz. Türkiye’ de yazılım sektörü hakkında ne düşünüyorsun, sence gelecekte hangi alanlar daha popüler olacak?

Burcu Geneci: Türkiye’den yazılım sektöründe dünya çapında yarışabilecek çok güzel fikirler ve ürünler çıkıyor: Zeplin ve Insider bunlara çok güzel iki örnek. Aynı zamanda Finans sektöründeki firmaların, yurt dışındaki rakiplerine oranla çok daha güzel işler yaptıklarını düşünüyorum. Bankacılıkta müşteri odaklı hizmette daha iyiler. Yazılım sektöründe asıl ekonomiyi yaratan, istihdamı yaratan aksiyon, yeni mezunların ne kadar iş kurma fikriyle sektöre atıldığı. Akademi ile sektör arasındaki bağı kurduğumuzda ve lisans programlarında sadece yazılım ve uzmanlık bilgileri değil, iş hayatı/iş kurmak ile ilgili fikirler de aşılanmalı diye düşünüyorum.

Gelecekte yapay zeka (AI) odaklı ürünler ve fikirlerin kullanıldığı daha çok uygulama ve ürün göreceğiz. BigData, Machine Learning ve AR/VR sanal gerçeklik konularının daha ağırlıklı kullanıldığı bir dünyaya doğru ilerlediğimizi düşünüyorum. Bu alanlarda çalışma yapanlar uzun vadede daha avantajlı olacaklar.

HD Tekno Haber: Peki ülkemizde yazılım sektörünün eksikleri / sıkıntıları nelerdir?

Burcu Geneci: Sadece yazılım sektöründe değil, diğer alanlarda da “Ne gerek var ki?” bakış açısı bizi farklı ülkelerde, bir standart haline gelmiş şeyleri gerçekleştirmekten alıkoyuyor. Örneğin, Automated Tests, Unit Test yazımı, UX gibi konularda, sonradan eklenir ya da bu şekilde de çıkar düşüncesiyle hep geri plana atılıyor ve daha maliyetli hale geliyor. Devops ve otomasyonun faydalarından yararlanabilecekken şirketlerin yeni yeni önem vermeye başladıklarını, süreci iyileştirmek adına değil de günü kurtarmak adına aksiyon alındığını görüyorum.

HD Tekno Haber: Ülkemizdeki yazılım sektöründe belirttiğin bu sıkıntıları bir tarafa bırakacak olursak; yazılım sektöründe Türkiye’i dünyanın neresinden konumlandırıyorsun?

Burcu Geneci: Yazılım sektöründe ortaya çıkan ürünlerin kalitesi olarak Türkiye’ yi diğer ülkelerden ayırmıyorum. Yazılım alanında kaliteli işler yapıyoruz. Ancak biraz daha özgürlükçü düşünceyle daha öncü işler yapılabilir.

HD Tekno Haber: Sektördeki bir çok etkinliğe katıldığını hatta bazılarında sunum yaptığını biliyoruz. Genel olarak geriye dönüp baktığında yazılım temalı, Türkiye’ de yeterince etkinlik yapılıyor mu? Takip ettiğin etkinleri (Katıldığın / Katılacağın) paylaşır mısın?

Burcu Geneci: İstanbul Tech Talks’u beğeniyorum, Peak Games teknoloji etkinliği organize etme anlamında iyi iş çıkaranlardan. Agile Turkey’in düzenlediği Agile Summit’i başarılı buluyorum. GDG (Google Developer Groups) İstanbul chapter’ının bir parçasıyım.

Her yıl Ekim – Kasım aylarında Türkiye’nin bir çok ilinde yüksek sayıda katılımcıyı ve kaliteli konuşmacılarla buluşturduğumuz Devfest’ler düzenliyoruz ayrıca GDG üyeleri için aylık meet-up’lar düzenleyerek alanında uzman konuşmacılar buluşturuyoruz. Yine Türkiye genelinde Women Tech Makers’ın her yıl Mart ayında sektörde yer alan başarılı kadınları uzmanlaştıkları konular üzerine konuşmalar vermesini sağladığı IWD (International Women’s Day) etkinlikleri de bilgi birikiminin paylaşıldığı faydalı etkinliklerden.

HD Tekno Haber: Yurt dışında tüm dünyada yankı uyandıran geliştirici etkinliklerine de katıldığını da biliyoruz. Biraz da bunlardan bahsedebilir misin?

Burcu Geneci: Mobil alanda uzmanlaşırken özellikle alanı domine eden Apple, Google gibi vendorların yeni ürünlerini tanıttıkları ve sektöre yön verecek sdk düzenlemelerini paylaştıkları etkinliklere katılmak, birinci ağızdan dinlemek ve o atmosferi yaşamak hep hayalimdi. Apple’ın WWDC ve Google’ın I/O etkinliklerine katılma fırsatı buldum. Mobildeki yazılımcıların kendilerini besleyebilecekleri çok güzel olanak, “Hacca gitmek gibi birşey” 🙂 Sektörde bu vizyonda olan ve çalışanlarına bu katkıyı sağlayan şirketlerde çalıştığım için çok şanslıyım. Dünyanın her yerinden sizinle aynı sorunları yaşayan aynı gelişmeleri takip eden yazılımcılarla tanışmak, güncel bilgiyi ilk ağızdan duymak oldukça geliştirici, motive edici.

Burcu Geneci Google io etkinliği

HD Tekno Haber: İş hayatından bir adım öncesine inecek olursak; akademik eğitimin iş hayatına katkısı ne orandadır?

Burcu Geneci: Akademi ve iş hayatı birbirlerini besleyen iki alan. Akademi, iş hayatındaki örnekleri ve gelişmeleri konu alabiliyor, iş hayatına hazırlanmak içinse akademik bilgi birikimine/derinliğe ihtiyaç duyuyoruz. Teknokent gibi alanlar, akademi bilginin kullanılmasına hem sektördeki işleri kalitesini artmasına hem de akademik çalışmaların için finanse edilebilmesine katkı sağlıyor. Bu anlamda Teknokent ekosistemini başarılı buluyorum.

Ayrıca kişinin kendisini / bilgi birikimini arttırabileceği herhangi bir yüksek öğrenimin bu MBA olur ya da farklı bir teknik alan olabilir, iş yaşantısında farklı bir perspektiften bakmasına, bakış açısını genişletmesi açısından faydalı.

HD Tekno Haber: Son bir iki ay içinde aramıza yeni mezunlar katıldı ve yakında iş hayatına başlayacaklar. Yazılım dünyasında yer almayı planlayan bu gençlere önerilerin nelerdir?

Burcu Geneci: Cesur olsunlar, ellerinde çok güzel bir yetenek olacak, fikirlerini hayata geçirebilecekleri, hiç kimseye ihtiyaç duymadan bile üretebilecekleri bir yetenek. Sıfırdan bir şeyler yaratmayı, mevcutta çalışan bir şeyleri incelemeyi, bulmaca çözmeyi, kendilerini sürekli geliştirmeyi sevenler için yazılım dünyasında olmak oldukça eğlenceli ve uygun olur. Sadece yazılım değil, diğer yakın alanlardaki insanlarla fikir alışverişinde olmaları iş dünyasının güzel yanlarından. Ortak fikirlerin hayata geçirilebildiği ve yeteneklerinin dünyanın her yanında kabul gördüğü bir meslekleri olmuş olacak.

HD Tekno Haber: Aslında yazılımcı salısında sorduğumuz bir soru değil ancak hazır seni bulmuşken bir konuda daha fikirlerini almak isteriz. Sence Türkiye’de girişimcilik ne durumda? Girişimciler yeterince destek alabiliyor mu? Buradaki dünyadan biraz bahsedebilir misin?

Burcu Geneci: Türkiye’de girişimcilik yeteri kadar destek görmüyor. Aynı şekilde startup’ lar kurucu üyeler haricinde kendileri ile çalışacak kaliteli beyinleri ekiplerine çekmekte her zaman başarılı olamıyor. Bunda biraz free-lance çalışma mantığının Türkiye’de henüz yaygınlaşmaması, iş hayatına maaşlı çalışan olarak devam etme alışkanlığımızın payı olduğunu düşünüyorum.

Kültür olarak biraz garanticiyiz ancak daha iyi bir hayatın da hayalini kuruyoruz sanırım. Durum böyle olunca, özellikle Ar-Ge gerektiren girişimler iş gücü anlamında zayıf kalabiliyor ya da aradıkları kişileri çok kolay bulamıyorlar.

Ama çok da karamsar olmamak gerek, girişimciler için hibe programları ve yatırımcılarla buluşabildikleri etkinlikler düzenleniyor. Aynı zamanda, girişimcilik artık Kurumsal şirketler tarafından da destekleniyor, yaratıcı fikirler kurum bünyesinde değerlendirilebilmesi için Hackaton‘lar ve fikir yarışmaları düzenleniyor.


Burcu Geneci ile dolu dolu bir röportaj yapmış olduk. Katkıları için kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Yazılım dünyasında yer alan; en yenisinden en uzmanına kadar, elimizden geldiğince, düşüncelerini siz değerli takipçilerimize iletmek için herkese mikrofunumuzu  uzatmaya çalışıyoruz. Eğer sizlerin de yazılım dünyası üzerine söyleyecek iki çift sözü varsa lütfen iletişim sayfamızdan bize erişin ve sizlerle röportaj yapma şansına erişelim.

Yeni bir Yazılımcı Salısı’ nda yeni düşüncelerle görüşmek üzere.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

3 YORUMLAR

  1. Çok keyifli ve dolu dolu bir röportaj olmuş. Özendim bende çalışmalara. Bu GDG ile bir şekilde ilişkisi olan insanlar genel olarak yazılım dünyası ile çok haşır neşir oluyorlar. Tebrikler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz