Gelişen teknoloji neticesinde WhatsApp artık bazı teknolojilere olan desteğini sonlandırıyor. Yapılan açıklamaya göre BlackBerry 10, Windows Phone 7.1 ve Nokia Symbian S60 cihazlarına olan desteğini sonlandırıyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Şirket yetkilileri bu durumu “İnsanların çoğunlukla kullandıkları platformlara yeni geliştirmeler yapmanın destek daha önemli olacağını düşünüyoruz” olarak özetliyor.

Facebook‘un satın aldığı 1 milyar kullanıcısı olan WhatsApp aynı zamanda Aralık 2016 yılında yukarıda belirttiğimiz cihazlarda çalışmayı da sonlandıracak. Sadece BlackBerry‘nin yeni çıkarmış olduğu Android işletim sistemine sahip cihazda çalışmaya devam edecek.

Nokia ve BlackBerry Miras Oluyor
Nokia ve BlackBerry Miras Oluyor

Miras kalacak telefonlar

WhatsApp‘ın desteğini keseceği telefonların çoğu aslında bir bakıma miras kalacak telefonlar. Hali hazırda bahsi geçen telefonlar için üretici firmalar da uzun zamandır herhangi bir güncelleme yayınlamış değil. Aynı zamanda WhatsApp‘ın gözünden bakıldığında bahsi geçen cihazlar kullanıcılar tarafından da karşılık bulamadı ve rakipleri diğer akıllı cihazlara karşı rekabet bile edemedi. Belirtilen cihazlar şuan pazarın sadece %1 ini oluşturuyor.

Şirket yetkilileri yukarıdaki açıklamalarına ek olarak bu yıl içerisinde güvenlik iyileştirmeleri üzerine yoğunlaşacaklarını ve yıl içerisinde güvenlik konusunda düzenlemeler barındıran yeni bir versiyon çıkaracaklarını duyurdu.

BlackBerry kullanıcıları için uygulama geliştirme programının bu yıl içerisinde sonlanacağı haberleri bazı spekülasyonlara sebep olmuştu. WhatsApp‘ın Android BlackBerry lerden de desteğini kesebileceği konuşuluyordu. Fakat WhatsApp yetkilileri bizim başarımızda emeği olan sadık müşterilerimizi geride bırakmayacağız diyerek bu söylentilerin önünü kesti. Ayrıca yöneticilerden biri bir blog yazısında bu duruma şöyle değindi.

“Bu cihazlar bizim hikayemizin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Ancak yapmayı hedeflediğimiz yenilikler için artık bu cihazlar yeterli değil. 2009’da WhatsApp kullanılmaya başlandığında akıllı telefon piyasasının %70’i Nokia ve BlackBerry‘nin elindeydi. Ancak şuanki piyasa şartlarına bakıldığında telefon piyasasının %95.5 ini AppleAndroid ve Microsoft cihazları domine ediyor.”

Desteğin kesileceği Cihazların Listesi

  • Windows Phone 7.1
  • Blackberry OS 7 ve daha eski versiyonla
  • Blackberry 10
  • Nokia S40
  • Nokia Symbian S60
  • Android 2.1 ve Android 2.2

 

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz