Google‘ın kendi kendine giden araba üzerine çalıştığını geçmişte duyurmuştuk. Geçenlerde kendi kendine giden araçlarından biri bir otobüse çarptı. Kazada yaralanan olmadı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Aslında bu kaza Google arabalarının ilk kazası değil, ancak ilk Google arabalarının sebep olduğu kaza diyebiliriz. Google bu kaza sebebiyle Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Bölümü ile görüşecek. Görüşmede amaçlanan kazayı tüm yönleriyle tartışmak ve kazaya sebep olan durumları açıklığa kavuşturmak olacak.

Kazanın olduğu zamanda 3 km/s hızla giden araç kendini 24 km/s ile giden toplu taşıma otobüsünün önüne atmışa benziyor. Google arabası içerisindeki kontrol sorumlusu olay sırasında otobüsün yavaşlayarak yol vereceğini öngördüğünü ve bu sebeple kontrolü araçtan devralmadığını belirtiyor. Kaza eski haberimizde de belirttiğimiz gibi Mountain View‘da Google merkezi yakınlarında yaşanmış.

Google Kendi Kendine Giden Araba
Google Kendi Kendine Giden Araba

Google yetkilileri konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı. “Şunu açıkça belirtmeliyiz ki bu kazanın sorumluluğu bizim üzerimizde. Araç eğer hareket etmemiş olsaydı bu kaza da yaşanmayacaktı. Araçta yer alan kontrol görevlimiz de durumu düşündüğünde otobüsün yavaşlayacağını ve bizim de trafiğe karışmamız için yeterli zaman ve yerin olacağını ön gördüğü  için aracın kontrolünü almamış.”

Bu kazanın dışında bakıldığında Google‘ın kendi kendine giden araçları Amerika sokaklarında birbirinden farklı trafik şartları yaşayarak seyahat etti. Bu kazanın dışında da bu süreçte ufak bir iki sürtme ve birkaç çamurluk bükülmesi dışında ciddi biz kaza yaşanmadı. Bu yaşanan diğer sorunların hepsinde de suçlu olan karşı taraf kullanıcıları idi.

Böyle bir durum yaşanıyor olması ve test aşamasında yaşanması ilerde bu proje için büyük katkılar sağlayacaktır. Belirtilenlere göre kendi kendine giden araçlar yaklaşık 1.6 milyon kilometre yol kat etmiş. Bu da demek oluyor ki Google bu işe gerçekten önem veriyor ve kullanıma hazır hale geldiğinde, bu teknoloji gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir teknoloji olacak.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz