Evlerimizden tutun da bindiğimiz otobüslere kadar her yerde olan Wi-Fi teknolojisi artık çok daha az tasarruflu bir şekilde kullanılabilecek.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Kablosuz bağlantı olmazsa olmaz ancak cihazların piline ağır bir yük bindirdiği de bir gerçek. Bunu aşmak için Washington Üniversitesi‘ ne ait bilgisayar ve elektronik mühendislerinden oluşan bir takım geleneksel yöntemlerin aksine 10,000 kat daha az enerji tüketerek Wi-Fi sinyalleri üretmeyi başardı.

Yeni Passive Wi-Fi sistemi ek olarak hali hazırda kullanılan Bluetooth Low Energy ve Zigbee gibi teknolojilerden de 1000 kat daha az enerji tüketiyor. Bu sonuçları içeren bir makale 13 Mart’ ta düzenlenecek olan USENIX sempozyumda sunulacak.

Ayrıca bu teknoloji MIT Technology Review tarafından 2016 yılının çığır açıcı 10 teknolojisinden birisi olarak değerlendiriliyor.

Şu anda Passive Wi-Fi tarafından, Wi-Fi kullanan milyarlarca cihazın kullanabileceği sinyaller 11 megabit/s hız üretilebiliyor. Bu hız maksimum Wi-Fi hızından az olsa da Bluetooth’ un maksimum iletim hızından 11 kat daha fazla.

Günlük cihazların yanı sıra, şu sıralar gözde olan “Internet of Things” cihazlarının kullanımı için daha uygun bir ortam hazırlıyor.

Çok güç gerektirdiği kullandığından dolayı akıllı ev uygulamalarında tercih edilmeyen Wi-Fi bu teknolojinin yaygınlaşmasından sonra bütün elektronik aletleri bir platform altında toplayabilecek.

 

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz