Microsoft son dedikodulara göre Xamarin şirketini satın alıyor. Xamarin şirketi Microsoft altyapılarını kullanarak çoklu ortam mobil uygulamalar geliştirmeyi sağlayan bir altyapı sağlıyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Şuana kadar Microsoft ile Xamarin arasında bazı işbirlikleri zaten olmuştu. Ancak firma yetkililerin söylediklerine göre “Xamarin altyapısının Visual Studio, Visual Studio Team ve Azure ile birleşmesi tam manası ile tüm mobil cihazlara uygulama geliştirmek için tam anlamıyla bir ortam sağlamış olacağız.”

Gelişen teknolojik gelişmeler artık tüm iş gruplarının odağını mobile çevirmelerine sebep oldu. Mobil desteği bir web sitesi yapıyorsanız bile olmazsa olmazlar arasında. Bu açıdan bakıldığında mobil uygulama altyapısı olarak Microsoft Windows işletim sistemi taşıyan mobil cihazlarında uygulama altyapısı ve çeşitliliği açısından diğer rakiplerine göre çok geride kaldı. Şuan için IOS ve Android piyasayı tam anlamıyla domine ediyor. Microsoft‘un amacı bu noktada tüm cihaz altyapılarını kapsayacak evrensel bir uygulamayı kendi bünyesinde barındırarak geliştiricilerin uygulamalarını Microsoft altyapısında yapmalarını sağlamak. Bu sayede diğer cihazlar için geliştirilen uygulamalar rahatlıkla Windows cihazlar içinde kullanılabilir olacak. Bunun neticesinde de Windows cihazlar uygulama çeşitliliği açısından diğer rakipleri ile rekabet şansını artıracak.

Son zamanlarda Microsoft için sadece uygulama geliştirip diğer platformlara bu uygulamaları geliştirmeyen geliştiricilerin sayısında da gözle görülür bir artı yok değil. Bu gelişmeler ışığında bakıldığında yakın zamanda mobil ortam için yakın zamanda Microsoft’dan daha farklı atılımlar da göreceğiz gibi.

Xamarin satın alması ile ilgili olarak şuan için iki taraftan da çok detaylı bir açıklama yok. Xamarin yetkililerinin belirttiğine göre Microsoft yetkililerinin Mart ayı içerisinde yapacakları toplantılar sonucunda bu satış işlemi ile ilgili daha detaylı bilgiler vereceği yönünde. Bakalım bu satın alma sonucunda Microsoft diğer mobil uygulama rakipleri ile rekabet edebilir duruma gelebilecek mi?

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz