Dünyanın en çok otomobil satan üreticisi Toyota, İngiltere’de 48.616 otomobil olmak üzere sattığı  2.87 milyon aracı geri çağırıyor.
Dev Japon Fİrması 2005 ile 2014 yılları arasında üretilen SUV model RAV 4 ve 2005-2016 yılları arasında üretilen Vanguard araçlarını toplatma kararı aldı. Araçların geri çağılmasındaki sebep ise, birkaç kaza sonrası Toyota’ya ulaşan kaza raporları. Raporlara göre çarpışmadan önce takılı olan emniyet kemeri çarpışma sırasında metal koltuk çerçevesine sürterek yerinden çıkıyor ve ya kopuyor.
Şirket Avrupa?da da 625 bine yakın aracı geri çağıracak. Buna ek olarak Çin?de 434 bin otomobil, Japonya?da 177 bin otomobil ve dünyanın diğer bölgelerinde toplam 307 bin otomobil geri çağırma kapsamından bakımdan geçirilecek.
İngiltere’de bu durumdan etkilenen araç sahipleri, posta ya da telefonla gelecek hafta içinde bilgilendirilecek ve araçlarını en yakın Toyota servisine götürmeleri konusunda randevu alınacak.
Şirketlerin araç geri çağırmaları, hatalı kısımları düzeltip, tüketicilere araçlarını kusursuz bir şekilde geri vermek anlamına geliyor ve bunun karşılığında herhangi bir ücret alınmıyor. Firmanın belirttiğine göre  1 saat içerisinde bu sorun düzeltilebiliyor.
Kaza raporları incelendiğinde iki kaza da emniyet kemerinin yerinden çıktığı bilgisine ulaşılmış ancak bu kazalarda can kaybı yaşanmadığı da yetkiliker tarafından verilen bilgiler arasında.
 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz