Avrupa’da başta Birleşik Krallık ve İtalya‘da hizmet veren Three operatörler arasında ilk olarak reklamları ağ üzerinde engelleyecek yazılımlar kullanmaya başlayacak. Avrupa’daki mobil operatörler özellikle Google‘ı hedef alarak amaçladıkları kullanıcıların mobil ağ kullanımı sırasında reklamları ağ üzerinde engellemek. Bu rahatsızlık ve değişiklik çalışmaları konuşulduktan 9 ay sonra ilk sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Three şirketi şuan için bu altyapıyı Birleşik Krallık ve İtalya üzerinde deneyeceklerini ve başarı kaydedilirse tüm dünyaya yaymayı hedeflediklerini belirtti. Bu altyapısal değişiklik hiç şüphesiz müşteriler tarafından memnuniyetle karşılanacak. Ancak işin diğer tarafına baktığımızda durum hiç de öyle olmayacak. İnternet üzerinden yayın yapıp gelir modeli olarak reklam gösterimlerini benimsemiş yayıncılar için büyük bir sorun teşkil edecek.

Şirket yetkilileri bir konuşmada durumu kabaca şöyle ifade ediyorlar. “Bu altyapıya geçiş amacımız mobil hat üzerinden reklamları tamamen ortadan kaldırmak değil, hiç şüphesiz aslında böyle olsa çokta güzel olur, bizim temel olarak hedeflediğimiz müşterilerimizin interneti kullanırken karşılarına çıkacak reklamları yönetebiliyor olması.”

Bu yapısal değişikliğin sonrasında da operatör şirket aynı zamanda müşterinin reklam gösterimlerine izin vermesi durumunda da reklamlar için kullanılan veri transferinin maliyetinin de reklam verenler tarafından ödenmesini tartışıyor. Bu ücretlerden daha önemli olarak gördükleri nokta ise reklam verenler aynı zamanda kullanıcıların izni olmadan bir çok kişisel veriye erişiyor olmaları. Tabi şuan için bu önemli konular tartışma halinde. Şirket önümüzdeki ay reklam sektörü ile ilgili topluluklar ile görüşüp bu konulara daha tutarlı çözümler bulmayı amaçlıyor.

Bu yapısal düzenlemenin zamanla diğer operatörlerde de yayılacağı düşünülünce reklam veren büyük şirketler bu durumdan doğrudan etkilenecek demektir. Reklam gösterimi olarak ya daha farklı yollar bulmak zorunda kalacaklar yada operatörlerle anlaşma yoluna gitmek zorunda kalacaklar. Gelişen teknoloji ile birlikte mobil cihaz kullanımı hızla bilgisayar kullanımının yerini alıyor. Bu açıdan da düşündüğümüzde mobil cihazlar üzerinde reklam gösterilemiyor olması internet üzerinden reklam verme sektörüne büyük bir darbe vuracaktır.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz