Nisan 2021’de Spotify, ABD’de ücretli bir podcast abonelik sistemini başlattı. Başlangıçta, platformundaki seçkin ABD podcast yaratıcılarının, şovlarına abonelikler sunarak içerik için ücret almalarına izin verdi. Şimdi, içeriklerinden para kazanabilmeleri için ücretli podcast aboneliklerini tüm ABD’li içerik oluşturuculara genişletiyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Spotify’da tüm ücretli içeriklerin abonelik gerektirdiğini gösteren bir kilit simgesi bulunur. Bu kilidi, genellikle oynat düğmesinin göründüğü yerde bulabilirsiniz.

Ücretli podcast’lerin aboneleri, özel bir RSS beslemesi aracılığıyla Spotify’ın veya üçüncü taraf bir uygulamanın içinden dinleyebilir. Ancak, bir şovun kilidini açmak için, podcast yaratıcılarının şov notlarına, biyografilerine ve bölüm açıklamalarına koyabilecekleri podcast’in özel Anchor sayfasına gitmeniz gerekecek. Bu, doğrudan Spotify uygulaması içinden abone olamayacağınız anlamına gelir ve Spotify’ın App Store koşulları altında satılan abonelikler için Apple’a ödeme yapmaktan kaçınmasına olanak tanır.

Not: Anchor, Spotify’ın 2019’da edindiği bir podcast oluşturma platformudur. Anchor barındırma, podcast yaratıcılarının kullanması için ücretsizdir. Ancak bir podcast yayıncısı zaten başka bir yerde abonelik çalıştırıyorsa ve ücretli içeriğini Spotify’da sunmak istiyorsa, diğer sağlayıcısına ek olarak Anchor’ı kullanmalıdır.

Spotify’da ücretli podcast’lerin maliyeti nedir?

Podcast yaratıcılarının başlangıçta seçebilecekleri üç aylık fiyatlandırma seçeneği vardır. Bunlar, 2,99 ABD Doları, 4,99 ABD Doları veya 7,99 ABD Dolarıdır.

Ancak, test döneminden gelen geri bildirimlere dayanarak Spotify, 20 yeni fiyatlandırma seçeneği sunuyor. Ayrıca, yayıncıların aboneleriyle daha iyi etkileşim kurabilmeleri ve içeriklerini e-posta pazarlama ve bildirimler yoluyla tanıtabilmeleri için bir iletişim adresleri listesi indirmelerine olanak tanır.

Podcast yaratıcıları ilk iki yıl boyunca Spotify’a hiçbir şey borçlu olmayacak (Spotify’ın ödeme ortağı Stripe aracılığıyla yapılan işlem ücretlerinin maliyeti dışında). Bununla birlikte, 2023’te Spotify, podcast yaratıcılarının toplam abonelik gelirinden yüzde 5’lik bir kesinti almaya başlayacağını söyledi.

Spotify’da ücretli podcast aboneliklerinin ilk lansmanının bir parçası olarak, Tiny Leaps ve Mindful in Minutes dahil olmak üzere 12 bağımsız podcast şovunun yalnızca abonelere özel bonus içerik sunmasına izin verildi. O zamandan beri, 100 podcast’te premium seçeneği etkinleştirildi.

15 Eylül 2021’de Spotify’ın ABD’deki tüm dinleyicileri ve podcast yaratıcıları tarafından kullanılabilecekler.

Aynı gün, uluslararası dinleyicilere sunulacaklar, ancak uluslararası podcast yaratıcılarının Spotify’ın para kazanma araçlarını kullanmak için daha uzun süre beklemesi gerekecek.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz