Skype‘ ın yeni bir projesi 1 sterline dağıtım yapacak sürücüsüz robotlar geliştirmek. Drone‘ ların hayatımıza girmesiyle birlikte siparişler teknolojik biçimde dağıtılmaya başlamıştı. Bu maceraya Skype‘ ta katılmış gibi görünüyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Skype‘ ın kurucu ortaklarından olan Janus Friis  ve Ahti Heinla yeni girişimleri Startship Technologies ile gittikçe popüler olan teknolojik dağıtım işine girmeyi planlıyor. Bu tip girişimlerle dağıtım işlerinde insan gücü minimuma inerek bütün kargo işlemleri teknolojik olarak yürütülecek gibi görünüyor.

Bugün tanıtımı yapılan girişim için  Starship Technologies yöneticileri “Sıfır Maliyet, Sıfır Bekleme, Sıfır Çevre Kirliliği” sloganıyla yola çıktıklarını belirtirken Skype‘ ın telekomünikasyon alanında yaptıklarını yeni girişimleri ile dağıtım ağları oluşturarak yapmak istediklerini belirttiler.

Starship adı verilen ilk prototip, kaldırımlarda 4 mph hızda hareket ederken özel harita ve navigasyon desteğiyle engellere takılmadan ilerleyebiliyor. Kullanıcılar da aynı zamanda robotun ilerleyişini uygulama üzerinden takip edebiliyorlar. Ortalama olarak 9 kg yük taşıyabilen Starship , kapıdan kapıya dağıtımda yaşanan sorunları kaldırıp en verimli halde işleri yürütmeyi planlıyor.

Robotların belirli merkezlerde tutulup bu alanlarda gerektiğinde şarj , bakım gibi ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenirken, dağıtılacak mallarında belirli merkezde tutulmuş oluyor. Bu sayede maliyetler düşerken en karmaşık operasyonel iş olan dağıtıma çözüm bulunmuş oluyor.

Startship Technologies girişimin hala test aşamasında olduğunu belirtirken önümüzdeki yıl piyasaya sunmayı planladıklarını belirtiyorlar. Şu ana kadar her şey mükemmel görünürken akla gelen ilk soru güvenlik konusunda oluyor. Çünkü robot her an çalınma tehlikesiyle karşı karşıya gelebilir. Ancak firma robotun uzaktan operatörlerle takip edildiğini, üzerinde mikrofon, hoparlör ve kameralar olduğunu belirtiyor ve herhangi bir sorun anında direk müdahale edileceğini bildiriyorlar.

Akılları kurcalayan sorunlar olsa bile yakın zaman da robotların bu işler için kullanılmaya başlayacağı ve dağıtım işlerinin büyük bir bölümünün bu şekilde yürütüleceği düşünülüyor

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz