Google ın güvenli tarama teknolojisi şimdi pishing sitelerine ve kötü amaçlı yazılım içeren sitelere karşı kullanıcıları korumak için Android cihazlarda da kullanılabilir durumda. Güvenli gezinme güncellemesinin ardından bu özellik Chrome içerisinde varsayılan olarak açık olacak.
Bu güncellemeden önce Güvenli Gezinme özelliği masaüstü uygulamasında ve Google’ ın Disk Sıkıştırma özelliğini kullanan mobil kullanıcılar için kullanılabilir durumda idi. Bu durumda olan kullanıcılar Güvenli Gezinmeyi iki yıldır aslında kullanıyor diyebiliriz.
Peki Google bu özelliği açmak için neden bu kadar süre bekledi? Şirketin yaptığı açıklamaya göre ise masaüstü uygulamasında gezinirken zararlı siteleri yakalamak mobil uygulama ya göre çok daha kolay yapılabiliyor. Buna benzer Google’ ın Disk Sıkıştırma özelliğini kullanan mobil cihazlarda güvenli olmayan gezinmeler yaparken istekleri Google servisleri üzerinden iletiliyor. Bu sayede Google filtreleri kolaylıkla istekleri kontrol edebiliyordu.
Diğer altyapılara göre mobil cihazlardaki kısıtlar çok fazla. Mobil bir uygulama tasarlanırken veri kullanımı enerji tüketimi de iyi düşünülmeli. Mobil cihaz için çözüm üretmenin uzamasının bir sebebi de bu etkenler. Google bu konuda ince eleyip sık dokuduklarını belirtti. Bu sebeple sosyal saldırıları da mühendisleri ile inceledikleri ve sonuçta bu saldırıları bile bölgesel olarak ayırarak kullanıcıların bölgelerine göre koruma senaryoları oluşturduklarını belirtti.
Google Güvenli Gezinme
Google en son geldikleri noktada hafıza, internet ve enerji kullanımını en aza indirgeyerek en optimum servisi oluşturduğunu belirtiyor. Bu güncelleme tüm dünyadaki Android kullanıcılarına sunulmuş durumda.
Android kullanıcıları için bu özellik yeni Google Play Servis güncellemesi ile geliyor. Chrome bir yandan sessizce bu özelliğine destek vermeye devam ediyor. Öyle ki 46 nolu versiyon hızlı bir şekilde 47 nolu versiyona geçti. Temel anlamda bakıldığında bir Android Servisi olduğu için cihazınızda ki diğer internet tarayıcıları için de bu özelliği aktif edebilirsiniz.
Google’ ın yeni servisini test etmek için şu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz