Dropbox dosya yedeklemek için kullanılan çok popüler bir uygulama ve bu popülerliği Dropbox Paper sonrası Google Dokümanlar  ile kafa kafaya gidecek gibi duruyor. Dropbox Paper bir dokümanı gerçek zamanlı olarak başka kullanıcılarla birlikte düzenlemeye olanak sağlıyor. Nasıl çalıştığına bir bakalım.

Dropbox Paper
Dropbox Paper

Paper kullanıcıları kolaylıkla bir doküman oluşturup metin girişi yapabilirler. Google Dokümanlar ve Quip ile kıyaslayacak olursa zengin metin düzenleme desteği henüz yok. Sadece doküman içerisinde metin blokları koyabilirsiniz. Eğer dokümanı formatlı olarak düzenlemek isterseniz, farklı bir doküman düzenleme uygulaması kullanmanız gerekli. Bir başka deyişle Paper Etherpad i andırıyor.
Peki ya resim yada video eklemek isterseniz nasıl yapabilirsiniz? Dropbox diskinizde olan bir resim yada videonun linkini direk dokümana ekleyebilirsiniz. Paper uygulaması linki tanıyıp doküman içerisine resim yada video olarak ekliyor. Tabi bu otomatik eklemeyi diğer web içeriğine de,Youtube video, sağlıyor.
Dropbox Paper
Dropbox Paper

Çoklu kullanıcı ile dokümanları düzenliyor olmak farklı amaçlar için kullanımı artıracaktır. Kendi yapılacaklar listenizi yapabilir. Başka kullanıcılara atıfta bulunup dokümandan haberdar edebilir yada onların geri bildirim yapmasını sağlayabilirsiniz.
Geçen mart ayında Dropbox‘ ın online bir metin düzenleyici üzerinde çalıştığı duyurulmuştu. Hatta bunun altyapısı için de HackPad uygulamasını satın aldı. Bazı Product Hunt kullanıcıları uygulamanın erken versiyonlarını kullanabildi.
En başında Google Dokümanlar ile kıyaslama yaptık ancak ikisinin yolu tamda birbirine paralel değil gibi. Paper daha ziyade düz metin yazmak için bir nevi çoklu kullanıcılar ile birlikte bir beyaz tahtayı kullanmaya benziyor. Ancak Google Dokümanlarda ise hızlı bir şekilde bir doküman taslağı oluşturabilirsiniz.
Dropbox Paper
Dropbox Paper

Bu durumda Google Dokümanlar kullanıcılarının bu kolay alışkanlığı bırakıp Dropbox‘ ın yeni doküman anlayışına geçecek mi bunu zaman gösterecek. Şuan Paper uygulaması herkesin kullanımına direk olarak açılmadı. Denemek istiyorsanız bekleme listesine kayıt olmanız gerekli.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz