Bugünlerde yerli otomobil tartışmaları sürerken Hacettepe Üniversitesi‘ nden beklenen haber geldi. EVT S1 adı verilen %100 yerli üretim olan Hacettepe Üniversitesi’ nin duyurduğu yerli elektirkli otomobil    Cumhurbaşkanı’ na sunuldu.
Hacettepe Üniversitesi‘ nde bulunan Teknokent bünyesinde tamamen yerli imkanlarla ve Türk mühendisleri tarafından üretilen EVT1 S1 Türkiye’nin elektrikli otomobil yolunda güzel bir adım atmasını sağlayabilir.

ilk-yerli-otomobil-evt-s1
yerli-otomobil-evt-s1

Görücüye çıkmasından bu yana büyük beğeni toplayan EVT S1 göz alıcı bir tasarıma sahip. Aynı zamanda tüm parçaları Türkiye’ de üretilen arabanın parçalarının neredeyse tamamı Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği laboratuvarında üretilmiş. Kalan kısmı da Ostim ve İvedik organize sanayi bölgelerinde üretilmiş. EVT S1 modelinin farklı versiyonları üzerinde çalışan ekibin, ikinci arabayı da 1.5 ay içerisinde Cumhurbaşkanı?na sunacakları belirtiliyor.
Yerli otomobilin şasesi yüksek mukavemetli alüminyumdan oluşmakta. Karbon fiber ve glass fiber ile güçlendirilmiş lifli polimer gövdesine sahip olan yerli otomobil, aerodinamik gövdesi sayesinde muadillerine nazaran çok daha az eneji tüketiyor.
ilk-yerli-otomobil-evt-s1
yerli-otomobil-evt-s1

100km mesafede 90km/s sabit hız ile yalnızca 10 kw/saat enerji tüketen araç kilometre başına 4 kuruş  harcıyor. 1050 kg ağırlığa sahip olan araç maksimum 35 kW/saat batarya kapasitesine sahip. 10 saat kullanım imkanı sunan bataryası hızlı şarj ile 30 dakika da doldurulabiliyor. 141 beygirlik motor gücüne sahip olan EVT S1, maksimum 180km hıza ulaşabildiği gibi 100 km/s hıza 7.5 saniyede ulaşıyor. Bütünüyle elektronik sistemler ile donatılan araç otomatik vitesli ve  elektrikli motora sahip.
Yerli otomobilimiz olan EVT S1 in öngörülen satış fiyatı 50 bin dolar olarak bekleniyor. Bize bu gururu yaşatan Hacettepe Üniversitesi’ ne binlerce teşekkürler.
 
Not : Bir okuyucumuzun belirtmesi sayesinde yanlış bilgilendirmelerimiz güncellenmiştir. Teşekkürler

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

  1. Arabalar konusunda çok meraklı biri olarak şunu söylemek isterim ki yerli arabamız şahane görünüyor. Deneme sürüşüne çıkmayı çok isterdim.

  2. Yalnız bir düzeltme gerekiyor galiba. İlk yerli arabamız DEVRİM arabasıdır. Buna belki ilk yerli elektrikli araba denilebilirdi. Ancak o konuyu bile arastırmak gerekiyor cunkü bazı meslek liseleri bile “yerli ferrari” diye bir çok araba yapıyorlar ancak hepsi bir tanede kalıyor. Umarım hacettepenin ürettiği bu tasarım kabul gorur ve seri üretim yapılarak pazarlanabilir.

  3. Merhabalar,
    Uyarınız için teşekkürler. Bizim öncelikli amacımız Dünyada ve Türkiye’ deki gelişmeleri doğru ve hızlı bir şekilde Türkçe olarak sizlere sunmak. Yapmış olduğumuz hatadan ötürü affınıza sığınıyor yazımızı güncelliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz