intel ve amd senelerdir  duyduğumuz ve rekabet içinde olan 2 şirket. Her zaman tartışma konusu olan İntel mi Amd mi aşına olduğumuz soru. Her kişinin kedisine göre söylemeleri şöyle: Amd oyun için İntel ise ofis çalışanları için diye konuşuluyor. Aslında öyle bişey yoktur ikiside oyun için ve ofis sistemleri için üretim yapıyorlar. İsterseniz 2 firmanın kim olduğu ve ne yaptıklarına bakalım.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

AMD

Advanced Micro Devices şirketi, kısaca AMD, merkezi Sunnyvale, Kaliforniya, ABD olan mikroçip üreten bir şirkettir.1969 yılın da Jerry Sanders tarafından kuruldu ve 1972 yılında halka arz edildi. 2006 yılın da satın aldığı ATI ile birlikte Nvidia’ya rakip olmuştur. Hem mikroişlemciler de hem de grafik işlemciler alanın da dünya da marka olmuştur.

AMD Avantajları

 • Fiyat / Performans ürünleri olması ve cebinizi çok yakmaması
 • Çok fazla işlemci soketi değişmemesi
 • Çoklu çekirdek işlerinde tatmin edici seviyede önde olması
 • Hız aşırtmalar da Intel’e göre çok üstün olması
 • Render ve workstation planların da ön safhada yer alması
 • Ryzen stok soğutucularının gayet etkili olması
 • 1080P üstü performanslarının daha iyi olması

Intel

Intel, ABD merkezli, dünyanın en büyük yarı iletken üreticisidir. Şirket, 1968 yılında Gordon E. Moore tarafından kurulmuştur. Adı Integrated Electronics’ten gelmektedir. İlk olarak 1971 yılında Intel 4004 mikroişlemcisiyle piyasaya çıkmıştır. AMD’nin en büyük rakibi olan Intel bu zamana kadar öndeydi ama şuan 2 sürat teknesi yarışmaya başladı.

Intel Avantajları

 • Tek çekirdek performansın da daha etkili olması
 • 1080P performansının daha iyi olması
 • Turbo Boost özelliğine sahip olması
 • Oyun performanslarının daha etkili olması

 

Peki hangisini tercih etmeliyiz?

AMD yada Intel işlemcileri bütçenize ve sistemde ne gibi işler yapacağınıza göre ayrılabilir. AMD her zaman fiyat / performans ürünüleri ortaya koymuştur . 2019’un sonuna yaklaştık halen AMD en çok tercih edilecek mikroişlemci listesindedir. AMD Ryzen çıkışı ile ortalığı kasıp kavurmuş. Yüksek GHZ değerlerine çıkan hız aşırtmalar ile birlikte dünyada dahada büyük yankı uyandırmıştır. Tercihinizi belirleyecek en büyük unsur para olacaktır. Çünkü aynı kademedeki bir intel işlemciye 1200 $ verirken, aynı kapasite de bir AMD işlemciye vereceğiniz para 600$ civarı olabiliyor. Hemen hemen yarı yarıya fark olunca işler tabi ki bütçeyi düşünmekte bitiyor. Dolayısı ile ilk olarak bütçeyi düşünmeniz gerekiyor. Intel’e fazladan 600$ vermek yerine gidip daha fazla ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Oyuz`den oyun bilgisayarlarında daha çok görürüz. Çünkü işlemciden kısıp diğer parçalara eklemek

Ryzen ile daha etkili bir hal alan AMD artık tek çekirdek performansın da üstünlük sağlamaya başladı. Örnekteki benchmark karşılaştırmasından daha net anlayabilirsiniz. 3900X vs 9920X

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz