Adobe şirketinin gerçekleştirmiş olduğu MAX Konferansı‘nda “Project Nimbus” adını verdiği bulut tabanlı fotoğraf editörünün tanıtımını yaptı. Nimbus projesi ile birlikte eski uygulamalarında kompleks olarak sunulan özellikleri daha kolay ve anlaşılır olarak kullanıma sunmuş. Yeni ürün takipçileri meraklandırsa da Adobe şirketi genel kullanıma açmayacağını ancak 2017 içerisinde deneme sürümlerinin talep edilebileceğini belirtti.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Son yıllarda Adobe şirketi mobil uygulamalar üzerinde çok emek harcadı. Bu ortamda başarılı ve kolay kullanılabilecek ürünler çıkardı. Şimdi ise mobil ortamdan elde ettiği tecrübe ile Nimbus projesi ile masa üstü uygulamalar geri dönüyor.

Tanıtımda özellikle üzerinde durulan konulardan ise; sistemin bulut tabanlı çalışması ve tüm diğer Adobe uygulamaları ile uyumlu olması idi. Uygulama bir fotoğraf kütüphanesi olmasının dışında masa üstü yada mobil cihazlarda bulunan Adobe uygulamaları ile de etkileşim içerisinde olabilecek.

Adobe Project Nimbus
Adobe Project Nimbus

Nimbus ile birlikte Adobe yapay zeka konusunda da çalışmalar yapmışa benziyor. Benzer uygulamaları diğer şirketlerin de yapmış olduğunu düşünürsek Adobe‘un da bu konuda bir çalışması olması anlamlı duruyor. Bulut üzerinde bulunan fotoğraflar için kendi alt yapıları olan Adobe Sensei ve  Creative SDK kullanılarak yapay zeka ile makine öğrenimi sağlanıyor.

Bu proje sayesinde Adobe kullanıcılarına çalışmalarına her ortamda devam edebilme rahatlığını sağlamış olacak. Bunu daha öncesinde mobil cihazlar arasında zaten sağlamıştı. Şimdi ise bu bilgi birikimini masa üstü cihazlara aktarabiliyor olacak.

Bu kadar bir beklenti ile tanıtımı yapılan projede biraz gariplikler var gibi de duruyor. Eski projelerden özellik ve tasarım olarak birçok iz taşıyor olması bu garipliğin başında geliyor. Anlaşılan büyük yenilikler aslında çekirdek kısmında yapılmışa benziyor. Zamanlar bu çekirdeğin gelişmesi ve kullanım alanı arttırılarak diğer uygulamalarında yeni alt yapı üzerine taşınması hedefleniyor gibi duruyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz