Zoom, pandeminin başlangıcında kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirdiğini iddia eden bir davayı çözmek için 61 milyon £ ödeyecek. Dava ayrıca, Kovid-19’un ilk aşamalarında yabancıların “Zoombombing” aracılığıyla görüntülü toplantıları bozmasının çok kolay olduğunu iddia etti.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Önerilen dava yine de ABD Bölge Yargıcı Lucy Koh tarafından onaylanması gerekiyor. Anlaşmayla ilgili bir duruşma 21 Ekim’de San Jose, California’da yapılacak.

Mahkeme belgelerindeki tahminlere göre, ödeme tutarlarının Zoom’un ücretli sürümüne abone olanlar için ortalama 34 veya 35 dolar, ücretsiz sürümü kullananların çoğu için 11 veya 12 dolar olması bekleniyor.

Zoom, şirketlerin video konferans hizmetlerini gerçekleştirdiği niş bir uygulamayken, herkes tarafından popüler bir uygulamaya dönüştürmesinin ardından geçen yılın başlarında güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Neredeyse bir gecede iş toplantıları, okullar, sosyal toplantılar ve ölümcül bir küresel salgında cenazeler için gidilecek yer haline geldi.

Zoom kullanıcı sayısında düşüş yaşadı mı?

Zoom pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Platformumuzda yaptığımız gelişmelerden gurur duyuyoruz ve gizlilik ve güvenliği ön planda tutarak yenilik yapmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Şirket, anlaşmada herhangi bir yanlışlık kabul etmedi. Ayrıca halk arasında güvenlik endişelerinin artması, Zoom’un pandemi sırasında milyonlarca insanın günlük yaşamına nüfuz etmesini engellemedi.

Zoom’un yıllık geliri geçen yıl dört katına çıkarak yaklaşık 2,7 milyar dolara (1,9 milyar £) ulaştı ve pandemi ABD’yi vurmadan önce 81.900’den en az 10 işçi çalıştıran ve hizmetinin premium sürümüne abone olan 497.000 müşteriyle Nisan’ı sonlandırdı.

Davayı takip eden avukatlar, 21,25 milyon dolar (15,3 milyon £) veya 85 milyon dolarlık uzlaşma fonunun %25’ini talep ediyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz