Microsoft, Windows 11 için eski Paint uygulamasını yeniden tasarlamak için fırçasını ve tuvalini aldı. Duyurulan açıklamalara göre yeni Paint, yazılım ve dizayn olarak Unsplash sitesine benzer bir tasarım yapılması planlanıyor. Microsoft’un çok eski ve işlevi kısıtlı şerit tarzı kullanıcı arayüzü yerine yeni Paint’te daha günümüze uygun ve modern tasarım olan organik bir araç ve özellik seçimi bulunuyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Paint, Windows’un her sürümüne dahil edilmiştir, ancak birkaç yıl içerisinde önemli güncellemeler almamıştır. Çoğu sanatçı, Paint kullanmak yerine daha fazla özellik içeren çizim uygulamalarına geçerken, kullanıcılar Paint’i daha çok bir baskıyı ekrana yapıştırma veya bir fotoğrafı kırpma gibi basit görevler için kullanmak için kullanıyor gibi gözüküyor.

Windows 11 için yeni görünümlü Paint, bazı kullanıcıların üçüncü taraf veya web tabanlı bir grafik düzenleyici kullanmak yerine yerleşik uygulamayı (Paint) kullanmaya dönmesini sağlayabilir.

Yeni Paint tasarımı hakkında neler biliyoruz?

Microsoft, Paint’e gelen değişikliklerin hiçbirinden tam olarak bahsetmedi, ancak şirketin yayınladığı tek görüntü, basitleştirilmiş bir araç çubuğuna sahip yeni bir arayüz olduğunu ortaya koyuyor. Araç simgeleri bir şeride dizilmek yerine daha düzenli ve modern olacağı düşünülüyor. Burada Pano, Resimler, Araçlar, Şekiller, Renkler ve daha fazlası olacağı biliniyor.

Paint’te önemli bir ekleme yok gibi görünüyor. Sadece araç çubuğunda yalnızca temel işlemlerin modernize edildiği anlaşılıyor. Bunlara bir çizim aracı seçme, şekil değiştirme, renk seçme, kopyalama, yapıştırma ve diğer birkaç görev dahildir. Yeni eklenen özelliklerden bir tanesi ise, dosya boyutunun uygulamanın altında görünmesidir. Genel olarak, Windows Windows 11’de Paint, Microsoft’un “nostalji sevdasını” koruduğu tahmin ediliyor.

Yukarıdaki fotoğrafta da göreceğiniz gibi Paint’in artık dokunma desteğinin de bulunduğu biliniyor. Bu çıkarımı yapmamıza Microsoft’un bizzat basın resmindeki kullanıcı, uygulamayla etkileşim kurmak için Samsung’un S Pen’ini kullanması destek oluyor.

Windows 11 henüz beta sürümündedir, bu nedenle yeni Paint uygulaması yakında ortaya çıkacak veya işletim sistemi geldiğinde uzun süredir Microsoft kullanıcıları için eğlenceli bir alan olacak gibi gözüküyor. Paint, yeni kullanıcı arayüzü ile bile Photoshop’un yerini almayacak, ancak hızlı bir çizim yapmak için, arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza için bir fotoğraf düzenlemek veya hazırlamak için uygulama arayanlar için tekrar popüler olabilir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz