Yazılımcı Salısı’ nda Bu Hafta – Onur Demirtaş

0
538

Değerli HD Tekno Haber takipçileri; röportaj serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu hafta yine keyifli bir isim Onur Demirtaş ile güzel bir röportajı sizler için derledik.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Bugüne kadar genellikle okuldan mezun olmuş insanlarla röportaj yaptık ama öğrenci arkadaşlarımıza örnek olsun, onları da cesaretlensin diye bu hafta kıymetli bir öğrenci ile röportaj yaptık.

Öğrencilik hayatı devam ederken ne kadar güzel işlerin yapılabildiğini görmek adına Onur ile yaptığımız röportajı çok önemsiyoruz.

Onur Demirtaş ile röportajımızı okuyabilirsiniz.


HD Tekno Haber : Merhaba Onur. Röportaj davetimizi kabul ettiğin için çok teşekkür ederiz. Takpçilerimizin seni biraz tanıması adına “Onur Demirtaş Kimdir” diye sorguğumuzda neler söylemek istersin?

Onur Demirtaş: Merhaba ben Onur Demirtaş. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim. Bu aslında ikinci üniversitem. Daha önceden Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ ni bıraktım. O mesleğin bana uygun olmadığını biraz geç de olsa anlamıştım. Şu an gerek bölümümden gerekse mesleğimden oldukça memnunum.

HD Tekno Haber : Peki şimdi çalışıyor musun? Yazılım sektöründen devam mı?

Onur Demirtaş: Yazılım sektöründe çalışmaktayım. Yaklaşık 2 senedir freelancer yazılım geliştirici olarak çeşitli şirketler ve şahıslar için mobil & web uygulamalar geliştiriyorum. Ayrıca şu an Trendyol’da uzun dönem stajdayım. Hem native Android hem de native iOS tarafında geliştirmeler yapıyorum. Trendyol’un mobil uygulamalarını geliştirmek için buradaki deneyimli yazılımcılarla beraber çalışıyoruz.

HD Tekno Haber : Bu çalışmalarında kullandığın teknolojileri, yazılım ürünleri biraz anlatabilir misin?

Onur Demirtaş: Aslında deneyimli ve başarılı bir yazılımcı asla teknoloji ayrımı yapmaz. Fakat muhakkak her yazılımcının sevdiği belli başlı diller ve teknolojiler vardır. Benim en sevdiğim diller Java, Javascript ve Swift diyebilirim. En sevdiğim teknolojiler ise veritabanı alanında MongoDB, mobil geliştirme framework’ü olarak ise Ionic Framework. Ionic Framework yazılımcılara muazzam derecede hızlı bir şekilde hybrid mobil uygulama geliştirme imkanı sunuyor. Eğer ciddi derecede kurumsal bir mobil proje yapmayacaksanız Ionic Framework’ü herkese tavsiye ederim. Benim şu ana kadar yaptığım mobil uygulamaların hemen hemen % 80’i Ionic Framework ile oldu.

HD Tekno Haber : Klasik sorumuzla devam edelim. Sence bir yazılım teknolojisi üzerinde mi uzmanlaşmalı, yoksa birden fazla teknoloji hakkında fikir sahibi mi olmalı?

Onur Demirtaş: Ben şahsen bir çok teknoloji hakkında fikir sahibiyim. Fakat gerçekten uzman olduğum belki 2-3 yazılım dili & framework var. Tüm teknolojilerde uzman olmak imkansız gibi bir şey. Zaten her teknolojiyi sevmek gerek böyle bir şey için. Bu da pek mümkün değil. Ben öncelikle birkaç teknoloji üzerinde uzmanlaşmayı fakat gene de bir çok teknoloji hakkında fikir sahibi olma taraftarıyım.

HD Tekno Haber : İş hayatında faydalandığın kaynaklar nelerdir? Kişiler kimlerdir? Kimleri takip edersin, ne okursun, dinlersin?

Onur Demirtaş: İş hayatımda öğrenme kaynağı olarak Udemy platformunu kullanıyorum. Bana oldukça faydalı bilgiler kazandırıyor. Zaten kuponlarla kursları oldukça ucuza satın alabiliyorsunuz. Bunun dışında Linkedin’den başarılı yazılımcıları & şahısları takip etmeyi de ihmal etmiyorum. Takip ettiğim belli bir kişi yok açıkçası. Anasayfamda önemli bir makale veya paylaşım görürsem hemen inceliyorum.

HD Tekno Haber : Teknoloji dünyasını yakından takip eder misin? Takip ettiğin teknoloji siteleri nelerdir?

Onur Demirtaş: Evet takip ediyorum. Ben teknoloji dünyasını takip etmek için daha çok Linkedin’i kullanıyorum. Takip ettiğim belli bir blog veya haber portalı yok.

HD Tekno Haber : Yazılımcı olarak iş hayatı dışında mesleki anlamda kendini geliştirmek adına neler yapıyorsun?

Onur Demirtaş: Ben aslında kod yazmadan duramıyorum. İş yapmadığım zamanlarda ve boş zamanlarımda kendime aklıma gelen fikirlerle ilgili mobil & web uygulamalar yapıyorum. Çünkü mesleğime aşığım diyebilirim.

HD Tekno Haber : Türkiye’ de yazılım sektörü hakkında ne düşünüyorsun, sence gelecekte hangi alanlar daha popüler olacak?

Onur Demirtaş: Türkiye’de yazılım sektörünün daha çok gelişmesi gerek. Fakat bence bir çok ülkeye göre daha iyi durumdayız diyebilirim. Mobil teknolojiler zamanla daha da güçlenecek. Ayrıca IOT & Machine Learning alanlarında da ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu alanda da büyük atılımlar olacaktır.

HD Tekno Haber : Sana göre ülkemizde yazılım sektörünün eksikleri / sıkıntıları nelerdir?

Onur Demirtaş: Ülkemizde yazılım alanındaki en büyük sıkıntı bence yazılımcılara verilen değerin azlığı. Çoğu yazılımcı gerçekten hak ettiği maaşları almıyor veya gereken saygıyı görmüyor. Yazılımcılara daha çok değer verilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Eğer yazılımcılar hak ettiği değeri görürlerse daha özveriyle çalışırlar ve daha başarılı projeler ortaya çıkar.

HD Tekno Haber : Yazılım sektöründe Türkiye’i dünyanın neresinde konumlandırıyorsun?

Onur Demirtaş: Bence bir çok ülkeye göre oldukça iyi durumdayız. Fakat daha gelişmeye ihtiyacımız var. Özellikle ABD’deki yazılım sektörü ile kıyaslayınca ciddi eksiklerimiz var.

HD Tekno Haber : Yazılım temalı, Türkiye’ de yeterince etkinlik yapılıyor mu? Takip ettiğin etkinleri (Katıldığın / Katılacağın) paylaşır mısın?

Onur Demirtaş: Bence Türkiye’ de yazılım alanında güzel etkinlikler oluyor. Özellikle Hackathon’ lar ve girişimcilik yarışmaları & etkinlikleri son zamanlarda oldukça artmış durumda. Takip ettiğim belli bir etkinlik yok. Eğer gerçekten ilgimi çeken bir etkinlik olursa zamanım olduğunda katılıyorum.

HD Tekno Haber : Öğrencilik ve iş hayatını bir arada yürüten birisi olduğun için şu soruyu sormak istiyorum. Akademik eğitimin iş hayatına katkısı ne orandadır?

Onur Demirtaş: Bence akademik hayatın iş hayatı ile çok alakası yok. Çünkü Türkiye’de akademik eğitim yurtdışına nazaran daha fazla teorik. Bunun da iş hayatına olumsuz etkileri oluyor. Fakat üniversite hayatı insana eğitimin dışında bir çok şey katıyor. Üniversitedeyken daha kolay çevre yapabiliyorsunuz ve kendinizi daha çok geliştirebiliyorsunuz. Ama dediğim gibi kendini geliştirmek bence kişinin elinde. Okul insana hazır bir şey sunmuyor.

HD Tekno Haber : Son olarak yazılım dünyasında yer almayı planlayan gençlere ne gibi önerilerde bulunmak istersin?

Onur Demirtaş: Aslında ben de gencim 🙂 Yaşıtlarıma önerebileceğim şey eğer gerçekten bu mesleği seviyorlarsa bu alana yönlenmeleri ve kendilerini sürekli geliştirmeleri. Yazılım öyle bir şey ki kendinize her yerde bir şeyler katabilirsiniz. Boş durmasınlar ve sürekli proje yapsınlar.


Onur’ a bu keyifli röportaj ve bilgi/tecrübe aktarımları için HD Tekno Haber olarak çok teşekkür ediyoruz.

Bugüne kadar Onur gibi kıymetli isimlerle yaptığımız röportajları tek bir sayfada görmek isterseniz linkini ziyaret edebilirsiniz.

Şu duyurumuzu bir kez daha yapmak isteriz. Yazılım dünyasında yer alan; en yenisinden en uzmanına kadar, elimizden geldiğince, düşüncelerini siz değerli takipçilerimize iletmek için herkese mikrofunumuzu  uzatmaya çalışıyoruz. Eğer sizlerin de yazılım dünyası üzerine söyleyecek iki çift sözü varsa lütfen iletişim sayfamızdan bize erişin ve sizlerle röportaj yapma şansına erişelim.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz