Parallels International, yakında çıkacak olan Apple macOS Monterey ve Microsoft Windows 11 işletim sistemlerini destekleyen ve Windows 11’i her türlü Mac bilgisayarda çalıştırmayı mümkün kılan yeni Parallels Desktop 17 yazılımını duyurdu.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Mac sanallaştırma yazılımı için Parallels Desktop 17, hem Apple Silicon hem de Intel Core tabanlı Mac’lerle uyumludur. Program, macOS Monterey için optimize edilmiş ve Windows 10, Windows 11 ve Linux dahil olmak üzere çeşitli konuk işletim sistemlerini destekler. Ek olarak, Parallels Desktop 17 VM’leri, Apple M1 ile çalışan makinelerde çalışırken Arm destekli işletim sistemleri (OS’ler) gerektirir.

Parallels Desktop’ın yeni sürümü, yeni işletim sistemlerini desteklemenin yanı sıra 6 kata kadar daha hızlı OpenGL grafik performansı da getiriyor. %38’e kadar daha hızlı Windows, Linux ve macOS özgeçmişi ile yeni bir ekran sürücüsüne ve gelişmiş Windows oyun deneyimine sahiptir. Ayrıca Windows’ta %25’e kadar daha hızlı 2D grafiklere sahiptir. Arm tabanlı Mac’lerde yeni sanallaştırma yazılımı, performansı Windows 10 Arm Insider Preview’da %20 ve %33’e kadar ve DirectX 11 grafik uygulamalarında %28’e kadar artırır.

Ayrıca Parallels Desktop 17, Windows ve macOS arasında sorunsuz sürükle ve bırak aktarımları, geliştirilmiş tutarlılık modu ve otomatik kaynak yönetimi gibi bir dizi ek özelliği de desteklemekte.

Mühendis departmanından sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Nick Dobrovolskiy konu ile alakalı şu açıklamaları yaptı:

“Apple M1 tabanlı Mac bilgisayarlarda Windows 10 uygulamalarını sorunsuz bir şekilde çalıştırma konusundaki atılımımız, Mac cihazlarında sanal makineleri çalıştıran gelişmiş kullanıcı deneyimleri sunan Mac için Parallels Desktop’ın yeni bölümünün yalnızca başlangıcıydı.”

Parallels’te destek olarak ise açıklamalarına şu cümleleri ekledi:

“Mac için Parallels Desktop 17, Intel ve Apple M1 Mac’te performans iyileştirmelerinin yanı sıra yenilikçi, kullanımı kolay özellikler sunmaya devam ediyor ve kullanıcılara şimdiye kadarki en gelişmiş Windows üzerinde Windows deneyimini sunuyor. Apple M1 çipli bir Mac üzerinde çalışan bir macOS Monterey sanal makinesinin dünyanın ilk prototipini yarattığımız için çok heyecanlıyım.”

Mac için Parallels Desktop 17, kalıcı lisans (herhangi bir sürüm) için 99,99 ABD Doları veya yıllık abonelik için 79,99 ABD Doları tutarında olması planlanıyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz