Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ ın yıllık 0,99 cent yıllık ücretini kaldıracağını bu haberimizle duyurmuştuk.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Dün gelen bir haberle Facebook tarafından 22 milyar dolara satın alınan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ ın almayı düşündüğü 0,99 dolarlık ücreti almaktan vazgeçtiğini öğrenmiştik. Mesajlaşma uygulamasının neden yıllık ücret almaktan vazgeçtiğini WhatsApp’ ın kurucusu Jan Koum açıkladı.

Yıllık 0,99 dolarlık ücretlendirmeyi kaldırdığını ilan eden WhatsApp’ın bu kararı neden aldığını, servisin kurucusu Jan Koum açıkladı. Reklam göstermeyen ve tek gelir kaynağı bu yıllık ücret olan uygulamanın kullanıcı sayısı 1 milyara ulaşmıştı.

Açıklama yapan Jan Koum, WhatsApp için kullanıcı sayısının çok önemli olduğunu ve çoğu kullanıcının yıllık 1 dolar ödeyemeyeceğini belirterek, aynı zamanda kullanıcıların çoğunun böyle bir servise ödeme yapılabilecek teknik alt yapıya sahip olmadıklarını belirtti.

Teknik altyapıyı da kullanıcıların kredi kartı kullanmadığını ya da online ödeme yapamadıklarını belirterek açıkladı. Bu da kullanıcıların bir yılın sonunda 1 dolarlık yıllık ücreti ödeyemediklerinden dolayı mesajlaşma uygulamasından ayrılmak zorunda kaldıklarını belirtti. Hedeflerinin hem var olan kullanıcıları korumak hemde yeni kullanıcılar bulmak olduğunu da belirtti.

Reklam göstermeden nasıl ayakta kalacağı konusuna da deyinecek olursak, şirket reklam almasa da birçok şirketin çok işine yarayacak büyük veri (big data) sayesinde reklam kuruluşlarına ve şirketlere çok daha faydalı olacak kaynak sağlıyor.

Bu büyük veriyi analiz eden şirketlerde hedefe uygun ve daha başarılı reklamlar üretip hedef kitlelerine  daha rahat ulaşabiliyorlar. Bu sayede satış hacimleri de artış gösteriyor. WhtasApp’ ın kullanıcı sayısının korunup hatta artması da satacağı büyük veriyi doğrudan arttırıyor bu sayede yıllık ücretten kazanacağı geliri de farklı yollardan kazanmış oluyor.

Bizim bu açıklamalardan çıkardığımız WhatsApp için  yıllık ücret gelirleri önemli olsa da kullanıcılardan sağlanan büyük veri sayesinde daha fazla gelir elde ediliyor ve bu yüzden kullanıcılarını yıllık ücret sebebiyle kaybetmek istemiyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam