Teknolojinin hızla gelişmesinin hayatımızı kolaylaştırdığını neredeyse her yeni haberde vurgulamaya çalışıyoruz. Ancak bu hızlı gelişim birçoğumuzun işsiz kalmasına neden olabilir.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Dünyadaki teknolojik gelişmelerle birlikte insanların yaptığı işlerin yerini robotlar almaya başlıyor. Tahmin edilen verilere bakarsak 2020 yılında yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle 5 milyon kişinin işsiz kalacağı öngörülüyor. Yapay zeka sayesinde üretilen akıllı robotlar birçok alanda insanların yerini almaya başladı bile.

Davos‘ da yapılan Dünya Ekonomik Forumu‘ nda yayınlanan raporlarla bu sonuca varıldı. Dünyadaki iş gücünün %65‘ nine sahip  15 ülkede yapılan araştırma sonucunda çıkarılan analizde, yapay zekanın gelişmesiyle 2020 yılına kadar 5 milyon kişinin işsiz kalabileceği vurgulandı.

Yapay zekaya sahip akıllı robotların öne çıkacağı sektörlerin başında büro işleri, üretim, imalat, inşaat, madencilik ve sağlık gibi alanlar öne çıkıyor. Sonuçların baktığımızda daha kötüsüne deyinecek olursak, kadın çalışanlar erkeklere göre daha fazla iş kaybı yaşayacak.

İyi tarafından bakacak olursak da 2020 yılına daha farklı iş alanları ortaya çıkacak ve veri analizi, özel satış temsilciliği gibi alanların doğacağı belirtiliyor.

Baktığımızda teknolojinin gelişimi hayatımızı kolaylaştırsa da malesef bir taraftan da iş gücü ihtiyacını ortadan kaldıracak gelişmeler sebebiyle çoğumuzun işsiz kalmasına neden olacak.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz