MIT kısa süre önce COVID-19’un yayılmasını doğru bir şekilde tahmin etmek için bir makine öğrenme modeli eğitti.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Yapay zekaya göre, önümüzdeki hafta ABD ve İtalya’da yeni vakaların seviyesinin düşmeye başladığı bir plato görüyor olmalıyız. Bununla birlikte, bu iyi haber korkunç bir uyarı ile geliyor: karantina önlemlerini çok erken gevşetmek felakete neden olacak.

Yapay zekanın arkasındaki mühendisler, sonuçları Singapur’daki duruma çok benzer olarak açıklıyor. Singapur’da karantina ve sosyal mesafe çabaları eğriyi neredeyse tamamen düzleştirmeyi başardı. Ama tekrar işe dönüşler başladıktan sonra COVID-19 vakalarında ciddi anlam artış oldu.

Singapur Vaka Artış Grafiği
Kaynak: https://www.channelnewsasia.com/news/singapore/covid-19-singapore-apr-16-new-cases-moh-12648062

MIT ekibi, farklı hükümetlerin sosyal mesafe ve karantina emirlerini ve diğer standart epidemiyoloji parametrelerini nasıl ele aldığını göz önünde bulundurarak, hastalığın yayılmasıyla ilgili bilgiler için halka açık verileri tahmin etmek üzere AI’yi (Yapay Zeka Modeli) eğitti.

Modelin doğru sonuçlar üretebilmesini sağlamak için ekip, Ocak ayından Mart başına kadar değişen veriler üzerinden eğitim aldı ve Nisan ayına ilişkin tahminlerini gerçek istatistiklerle eşleştirdi.

Makine öğrenimi kullanarak Covid-19 bulaşıcı yayılımında karantina kontrolünün etkisinin belirlenmesi başlığı ile yayınlanan makaleyi linkinden ziyaret edip okuyabilirsiniz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz