Teknoloji dünyasında yaşanan gelişmeler, ortaya çıkarılan yeni uygulamalar, kullanıcı alışkanlıklarını ciddi anlamda değiştirmekte, çoğu iş bitiyorken, yeni işler ortaya çıkmaya başlıyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram gibi dünya geneline yayılmış programlar, her sektöre farklı bir bakış açısı getirme kabiliyetine sahip olabilmektedir.

Aslında çok değil, kısa bir süre önce, muhabirler her yere gidiyorlardı ve tabiri caizse haber peşinde koşuyorlardı (fiziksel anlamda). Üstelik bu koşuşturmalarına, her yerde olma çabalarına rağmen; bütün her şey kullanıcılara sunulmuyor ve haber değeri taşıyan çok fazla durumdan kimsenin haberi olmuyor.

Biraz zaman geçti, yeni uygulamalar çıktı ve muhabirler anında habere erişebilir duruma geldiler. Dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen bir olay, hemen Twitter’ da gündem oluşturuyor ve bundan herkesin haberi oluyor.

Kişisel olarak da o sıcak gündemin neler olduğunu merak ettiğimizde; Twitter’ daki TT (Trend Topic) listesine bakmamız yeterli olabiliyor.

Çoğu muhabir, sosyal medya ortamını sürekli takip etmekte; kullanıcılar tarafından bildirilen, çok konuşulan konuları araştırmakta ve oturduğu herden merkeze haber gönderebilmektedir.

Sosyal medyanın bu gücünün yanında son zamanlarda çok popüler olan ve hemen hemen her gazete ve TV kanalı tarafından kullanılan WhatsApp Haberciliği.

Peki WhatsApp Haberciliği (Vatandaş Haberciliği) Nedir?

Sade bir vatandaş olarak, günün herhangi bir saatinde herhangi bir yerde karşılaştığınız ve haber değeri taşıdığını düşündüğünüz herhangi bir durumu; WhatsApp aracılığı ile haber merkezine bildirmeniz anlamına geliyor.

Bu sistem son zamanlarda çok yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Gazeteler veya TV Kanalları;  bu tarz haberlerin bildirilmesi için bir telefon numarasını yayınlıyor ve insanlar istedikleri zaman bildirim yapabiliyorlar.

Bu sistem sayesinde artık herhangi bir Gazete veye TV kanalına haber önerilerinizi, ihbarlarınızı ve düşüncelerinizi kolayca ulaştırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken karşılaştığınız olayları ya da şikayetçi olduğunuz konuları video veya fotoğraf olarak kaydedip bildirilen numaralara WhatsApp uygulaması üzerinden yollamanız yeterli. Gönderdiğiniz videolar ve fotoğraflar deneyimli muhabirler tarafından değerlendiriliyor ve haberleştirilerek yayına alınıyor.

Örnek amaçlı bir kaç gazetenin WhatsApp numaralarını sizlerle paylaşalım!

Habertürk Gazetesi WhatsApp Numarsı: 0532 165 01 15

Sözcü Gazetesi WhatsApp Numarsı: 0 549 807 27 99

Show Tv WhatsApp İhbar Hattı : 533-701-91-61

Sözcü Gazetesi WhatsApp Numarası

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz