Mobil mesajlaşma servisi olarak kullanılan WhatsApp, Facebook‘un raporuna göre aylık 1 milyar insan tarafından kullanılıyor. Facebook‘un kendi ürünü olan Facebook Messenger‘i de artık geride bırakıyor. Facebook Messenger‘in aylık kullanıcı sayısı şuan için 800 milyon kullanıcı seviyesinde. Bu rakamla WhatsApp bir adım öne geçmişe benziyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Facebook‘un yaptığı açıklamaya göre WhatsApp‘ın günlük kullanım oranları da çok fazla. Sunulan rapora göre WhatsApp üzerinden günlük 42 milyar mesaj gönderimi ile 250 milyon video gönderimi sağlanıyor. Yinede bazı analizlere göre WhatsApp bazı önemli pazarlarda yerel rekabette geride kalıyor.

IHS şikretinden Jack Kent‘in yapmış olduğu açıklama şu şekilde; “WhatsApp‘ın baskın oyuncu olmadığı büyük pazarlar mevcut.” Bu açıklamalara ek olarak şirket temsilcisi şu detaylara da değiniyor.

WeChat Yerel Kullanımda WhatsApp'dan Daha Aktif Kullanılıyor
WeChat Yerel Kullanımda WhatsApp’dan Daha Aktif Kullanılıyor

WeChat uygulaması Çin’de 500 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor; bununla birlikte Line da Japonya da çok popüler. Yerel bazı pazarlarda yerel uygulamaların gerisinde kalıyor oluşu WhatsApp‘ın uluslararası piyasadaki başarısını elbette gölgeleyemez. Bunun temel sebepleri arasında ilk olarak görebileceğimiz detay temel ve basit anlamda sadece mesajlaşma üzerine odaklanan bir uygulama oluşu ve bu hizmeti kabul edilebilir rakamlara sunması WhatsApp‘ı rakipleri arasında güçlü kılıyor. Diğer uygulamalar WhatsApp‘a nazaran sadece mesajlaşma değil de stickterlar, oyunlar ve farklı paylaşım şekilleri üzerinde de yoğunlaştığı için zor bir kullanıcı deneyimi ortaya çıkarıyorlar.”

Facebook 2014 yılında WhatsApp‘ı satın almıştı. Bu sebeple WhatsApp‘ın yakın zamanda reklam göstermeden sadece mesajlaşma hizmeti verebilmesi için paralı oldu olacak durumları söz konusu olmuştu. Ancak bu satın almanın asıl amacı kullanıcı verileri kullanılarak daha anlamlı daha doğru bir reklam yönetimi sağlamak olduğu açıklandı. Bu açıklamanın ardından da WhatsApp tamamıyla ücretsiz hale döndü.

Bu satın alma sonrası Facebook Messenger uygulamasının da Facebook‘a ait olduğunu düşünürsek şirket kendi içerisinde bir rekabet ortamı oluşturmuş oldu. WhatsApp‘ın süreçte hem kendi şirketi içerisindeki rakibi ile yarışması aynı zamanda yerel büyük pazarlarda da rekabete devam etmesi gerekecek.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz