Düne kadar Apple‘ ın dünyanın en değerli şirketi olduğunu biliyorduk ancak Google‘ ın çatı şirketi Alphabet bu ünvanı Apple’ ın elinden aldı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Alphabet’ in dün 2015 yılı mali dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklamasıyla yatırımcıların beklediğinden daha iyi bir tablo ortaya koydu. Bu raporda doğrudan Alpahabet’ in piyasa değerine yansıdı ve Alphabet’ in piyasa değeri hızla artmaya başladı. Bu artış sonucunda da dünyanın en değerli şirketi olma ünvanını Apple’ ın elinden aldı.

Alphabet açıkladığı raporda geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 4,9 milyar dolar kâr elde ettiğini açıkladı. Bu açıklamadan sonra Alphabet’ in değeri 568 milyar dolara kadar yükseldi. Alphabet’ in şu anki değeri ise toplam 535 milyar dolar.  Geçen yılla karşılaştıracak olursak Alphabet’ in değeri 200 milyon dolar artmış.

Calico, Google Ventures, Google X, Fiber, Google Capital gibi şirketler geçtiğimiz Ağustos ayında yapılanarak Alphabet adını verdikleri çatı şirket kurup bütün şirketleri bir çatı altında toplamıştı. Bu birleştirme çalışması başarılı olacak ki Alphabet dünyanın en değerli şirketi ünvanına sahip oldu. Bu ünvanı ne ne kadar elinde tutacağını zamanla göreceğiz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz