Pazarlama stratejilerinden belki de en önemlisi olan Video Pazarlama (Video Marketing) ile ilgili istatistiki bilgi içeren, bu konunun önemini anlatan, bu konuya eğilmemizi mecburi kılacak rakamları içeren ve insanların bu alandaki davranışlarını içeren detaylı bir yazı yazmak istedik.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Konunun detayına girmeden önce Video Marketing Nedir’ e teknik bir cevap verelim.

Video Marketing: Verdiğiniz hizmetleri veya sattığınız ürünleri görsel ve işitsel olarak açıklamak üzere hazırladığınız bir videoyu potansiyel müşterilerinize ulaştırmak olarak adlandırılabilir.

Bir konuyu anlatan bir tanıtım yazısını bir kişi okuduğunda anlayabilir. Eğer bunu resmedip sunarsanız kullanıcı daha iyi anlar. Eğer kısa bir video olarak hazırlarsanız kullanıcı çok çok daha iyi anlar ve hemen unutmaz. Hiçbir istatistiğe bakmadan sadece bu cümleler bile bu konuya eğilmeniz gerektiğini çok net bir şekilde ifade ediyor.

Bu noktada özellikle markalar; müşterileri ile aralarında güçlü bir bağ kurmak için son zamanlarda bu pazarlama yöntemine ciddi anlamda eğilmiş durumdalar. Güzel bir şekilde hazırlanan ve insanlarda güzel etki bırakan bu tarz videolar sosyal medyanın gücü ile de, bir anda milyonlarca insana ulaşabilir hale geliyor.

Bir ürünü tanıtmak veya müşteriye sunduğunuz hizmeti anlatmak üzere hazırlanmış basılı dokümanlar için bazen maddi anlamda büyük harcamalar yapılsa da insanların hafızasında yer almak mümkün olmayabilir. Marka bilinirliğinizi arttırmak o kadar kolay olmayabilir. Ama son zamanlarda çok sayıda örneğine rastladığımız videolar; insanlar arasında çok hızlı bir şekilde yayılmakta ve markalar ciddi bir kesime ulaşabilmektedir.


Peki video marketing’ i bu kadar kıymetli kılan şey ne?

Bu soruya cevap vermek için; duygusal hiç bir cümle kullanmadan bu alandaki istatistiki bilgileri sunmak en mantıklısı olacaktır.

HighQ tarafından hazırlanan ve Videoların 2017 yılında online stratejinizin bir parçası olmasına neden olacak 30 istatistiki bilgiden bazılarını Türkçe’ye çevirip aşağıda listeleyelim.

 1. 2017′ de web trafiğinin %74′ ü online video olacak.
 2. 2017 yılında bir ay içerisinde internet dünyasına yüklenen video içeriğin sayısı; geçtiğimiz otuz yıldaki televizyon reklamlarının ürettiği tüm içerikten fazla olacak. (1 Ay – 30 Yıl)
 3. Video izleyen kullanıcıların yüzde 65′ i izledikleri videonun dörtte üçünden fazla kısmını seyrediyor. (Yazdığımız yazıların hepsinin okunma oranı bunun yakınlarından geçmez). Video’ nun hemen hemen hepsi izleniyor. 
 4. Tableti olan kullanıcıların yüzde 33′ i günde yaklaşık bir saatlik video izliyor.
 5. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 28′ i telefonda günde en az bir kere video izliyor.
 6. İnternete bağlanan insanların yüzde 78′ i haftada bir kere video izliyor.
 7. İnternete bağlanan insanların yüzde 55′ i her gün video izliyor. (İnternet kullanıcılarının hemen hemen hepsine ulaşabilir durumda olursunuz)
 8.  500 milyon kişi her gün Facebook videolarını izlemekle birlikte; izlenen bu videoların yüzde 85′ i sessiz modda seyrediliyor.
 9. Twitter’da da benzer durum var. Kullanıcıların yüzde 82′ si video içerik izliyor. 
 10. Şirketlerin tepesinde bulunan insanların yüzde 75′ i iş ile ilgili video izliyor ve haftada en az bir kere bu işlemi yapıyor.
 11. Şirketin üst düzey yöneticilerinden yüzde 59 gibi bir kesimi; eğer bir konuda aynı sayfada hem metin hem video içerik varsa, metin okuma yerine video içeriği izliyor.
 12. Bu üst düzey yöneticilerin yüzde 54′ ü haftada en az bir kere iş konulu video içerikleri iş arkadaşları ile paylaşıyor. (Bu konunda bizim de tecrübelerimiz var.)
 13. B2B şirketlerin %96?sı, videoyu önümüzdeki yıl içerik pazarlamasında kullanmayı planlıyor.
 14. Pazarlamacıların yüzde 93′ ü (yani hemen hemen hepsi) video içerikleri pazarlama, satış ve iletişim için kullanıyor.
 15. Video pazarlama email marketing için de ciddi anlamda getiri sağlıyor. “Video” kelimesi email konularında kullanıldığı zaman açılma oranın yüzde 19, tıklama oranını yüzde 65 arttırıyor. 
 16. Sitede kalma süreleri video içeriklere göre önemli bir değişim gösteriyor. Video içerikleri içeren sitelerde içermeyen sitelere göre ortalama 2 dakika daha fazla zaman geçiriliyor. (Ortalama iki dakika inanılmaz bir oran)
 17. Pazarlama uzmanlarının yüzde 52′ si videoyu en iyi yatırım geri dönüşü sağlayan içerik olarak görüyor. 

Yukarıda listelediğimiz ve geri kalanını aşağıda infografikte gösterdiğimiz tüm oranlar/rakamla video içeriklerin önemini anlatıyor. Bu istatistikler video içerikleri vazgeçilmez kılıyor ve temel strateji olarak belirtmeye yetiyor.

Video içerik üretmek konusunda alanında uzman şirketlerle çalışmakta fayda var. Bunun için video pazarlama üzerine rehberler bulabilirsiniz. İnternet dünyasında video pazarlama diye arattığınızda çok sayıda yerli/yabacı firma görmeniz mümkün. Bu firmaları inceleyebilir, onların bu alandaki içeriklerini okuyabilir ve önerdikleri yolları deneyebilirsiniz.
Hazırlamış olacağınız bir video için bu kadar geniş bir kullanıcı kitlesi varken yeterince dikkatli davranmanız gerekiyor. Hazırlayacağınız bir video sizi vezir de edebilir, rezil de edebilir.

Yukarıda detaylı bir şekilde yazdığımız yazıları bir infografik üzerinde görmek isterseniz; HighQ tarafından hazırlanan ve Video Pazarlama Yılı – 2017 konulu geniş resmi inceleyebilirsiniz. İnfografik kaynağında da ingilizce olduğu için hiç bir değişiklik yapmadan buraya da ekledik.

HighQ - 2107 Video Pazarlama Yılı

İnfografik Kaynağı : https://highq.com/2017-the-year-of-video-marketing/

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz