“Gelecekteki medeniyetler için – ya da orada başka ne olursa olsun” sloganıyla yolan çıkan bilim adamları, verileri uzun bir süre yani 13,8 milyar yıl saklayabilme potansiyeli olan bir veri depolama ürünü geliştirdiler.
Fotoraflar, kitaplar ve bunlar gibi aklınıza gelebilecek her türlü veri depolama ürünleri uzun süre dayanıklı değiller. Ve bu sebeple geçmişteki medeniyetlerden gunumuze çoğu şey aktarılamadı. İnsanlık tarihine baktığımızda, insanlığın kolektif kültürü, ard arda kuşaklar arası yavaş ve belki de başarız olarak nitelendirebileceğimiz veri transaferi ile oluşmuş durumda. Ancak bilim adamları bu durumun değiştirilebilir olduğunu kanıtladı.
İngiltere’de Southampton Üniversitesi’nden bilim adamları nano yapılar olarak minik bir cama kodlanan yeni bir veri formatı oluşturdu. Standart bir disk ile 190 ° C sıcaklıklarda kadar tahmini 13,8 milyar yıl yaklaşık 360 terabayt  veri saklayanabiliyor. Yani Evren kadar eski ve Dünya’nın yaşının üç katı kadar bir zaman.

Verileri 13,8 Milyar Yıl Saklayabilen 5 Boyutlu Veri Depolama Cihazı Üretildi
Verileri 13,8 Milyar Yıl Saklayabilen 5 Boyutlu Veri Depolama Cihazı Üretildi

Beş boyutlu veri depolama olarak adlandırılan bu ürün ilk olarak 2013 de kağıt üzerinde tasarlanmıştı.Ancak o gunden bu gune, bu işin arkasındaki bilim adamları işlerini oldukça titizlikle tamamlayıp bu işi ticaretleştirmeye dahi adım atabileceklerini söylediler. araştırmalara dahil olan yüksek lisans öğrencisi Aabid Patel herşeyi kodlayabildiklerini belirtti. Ayrıca; “Biz herhangi bir şey ile sınırlı değiliz – sadece bize dosyayı verin ve biz [bir diske] yazalım.” dedi.
Daha detyalı bilgi için tıklayınız.
 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz