15 Şubat 2016 tarihinde ekşi sözlük de açılan bir başlıkla birlikte ortaya çıkan duruma göre Anonymous adlı internet korsanları Türk Vatandaşlarının bilgilerini internette yaymış görünüyor. Bu başlığı açan kişi sonrasında siteden bu içeriği kaldırsa da saldırıyı gerçekleştiren grup sosyal medya üzerinden de indirme linkini bulunuyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
Anonymous Türk Vatandaşların bilgilerini yayınladı
Anonymous Türk Vatandaşların bilgilerini yayınladı

İlk başta güvenli bir bağlantı üzerinden sunulan içerik sonrasında sadece torrent üzerinden indirilecek şekle dönüştürülmüş. İçeriği indirip inceleme imkanı bulan Ekin Karedeniz‘in yorumları ise şöyle;

Belirtilene göre dosyanın boyutu aşırı büyük. Son güncelleme tarihi 2010 olarak görünüyor. Dosyanın içerisinde bir veri tabanı yedeği ile birlikte bir masaüstü uygulama mevcut.

Dosyaları inceleyen Ekin‘in belirttiğine göre öncelikle veri tabanını açtığında illere göre ve toplu olarak vatandaş bilgilerinin olduğu tablolar olduğunu ancak bu tablolardaki alanların şifrelenmiş olduğunu fark etmiş. Tüm vatandaşların olduğu tablodaki kayıt sayısı ürkütücü boyutlarda “46,859,466“.

Sonrasında veri tabanı yedeğinin yanında bulunan “sorgu.exe” adlı masaüstü uygulamasını çalıştırıp bu veri tabanı yedeği ile ilişkilendirdiğinde isim soyad ile bu veri tabanı üzerinde arama yapılıp vatandaşların bilgilerinin detaylarına erişilebilir olduğunu görmüş.

Tablolardaki bazı kolonları arattığında 2010 yılında bu kolonun geçtiği bir forum gönderisine rastlamış. Ekin‘in tahminine göre bu veri tabanı 2010 yılından beri birilerinin elinde olabilir gibi duruyor.

Bahsedilen duruma göre 46,859,466 vatandaşın gizli kalması gereken bilgilerine şuan herkes ulaşabilir durumda gibi görünüyor. Bu gerçekten büyük bir güvenlik sorunu. Şuan herhangi bir kurumdan açıklama yapılmış değil. Aynı zamanda yazılı ve görsel basında durumdan bahsedilmemektedir. Ancak bahsi geçen veriler kişisel bilgilerin gizliliği konusunda büyük risk barındırmaktadır.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz