Bu dönemde herkesin önem verdiği kameralar düşük çözünürlükte ancak yetenekli sensörlere önem veriliyordu. Sonrasında ise özellikle Çinli üreticilerden gelen baskılar sonrasında artık çözünürlük yarışında ip kopartılar.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Kameralar Gittikçe Gelişiyor 

Samsung 600 MP kamera geçtimiz şu günlerde insan gözüne yakın kamera ürettiğini açıklamıştı.  Sonrada 150MP çözünürlüğünde NonaCell sensör geliştirdiğini  açıklamıştı . Şimdi ise 250MP çözünürlüğünde büyük bir kamera sensörü üzerinde çalışmaya başladığını duyurdu.

Bugün akıllı telefonlarımız  en yüksek kamera`ya sahip olan yine Samsung imzalı 108MP çözünürlüğünde ISOCELL Bright HM sensörler kullanmakta. Standart versiyonda piksel birleştirme ile daha detaylı 27MP çözünürlüğünde görüntüler elde edilirken Galaxy S20 Ultra’ya özel versiyon ise 12MP gibi çok daha detaylı görüntüler elde ediyor.

1 inçlik 150MP çözünürlüğünde sensör`ün 9 pikseli birleştirmiş 16MP civarında görüntüler elde ettiği ifade ediyor. 250MP çözünürlüğündeki NonaCell sensör de yine aynı şekilde 28MP civarında çok detaylı fotoğraflar çekmemize yarakamtadır.

250MP çözünürlüğündeki sensörün çok daha büyük boyut olduğu belirtmektedir. Hatta Huawei P40 Pro ana sensörün`den bile büyük olucağını açıklandı. Bu nedenle kamera yuvası`nın kasadan belirgin şekilde çıkacağı açıkca vurgulanıyor.

Son dönemin amiral gemileri olan  yonga setleri 200MP çözünürlüğe kadar imkanı  tanımaktadır. Muhtemelen sonraki nesil`de de bu rakam 300MP seviyesine kadar çıkması düşünülüyor. Önümüzdeki yıl akıllı telefon kameralarında daha yoğun bir çözünürlük yarışı görebilir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz