Reddit çarşamba günü yaptığı açıklamada, diğer 135 subreddi şirketin COVID-19 dezenformasyonunu yasaklamayı reddetmesini protesto etmesinin ardından, aşı ve maske karşıtı içeriğiyle tanınan r/NoNewNormal subreddit’i yasakladığını duyurdu.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

R/Security’deki bir yönetici gönderisi, r/NoNewNormal’ın, genellikle kullanıcıları taciz etmek amacıyla, COVID-19 ve ilgili konularla ilgili diğer alt dizinlerdeki tartışmalara izinsiz giriş yapmak veya araya girmek için yasaklandığını belirtti.

Reddit ayrıca şirketin, moderatörlerin “topluluk müdahalesi” gördüklerinde şirkete daha kolay haber vermelerini sağlayacak yeni bir raporlama özelliği oluşturacağını belirtti.

54 diğer subreddit’in de karantinaya alındı, yani kullanıcılar subreddit’e girmeden önce bir uyarı görüyor ve subreddit’in içeriği Reddit ana sayfasında gösterilmeyecek. R/NoNewNormal ağustos ayının başından beri karantinaya alınmış ve moderatörlerden uyarılar almış olsa da subreddit’in davranışı değişmedi.

Reddit’in CEO’su daha önce Reddit’in açık tartışma için bir yer olması gerektiğini söyledi ve bir pandemi sırasında tehlikeli yanlış bilgilerin yayılmasına izin verdiği için eleştiriler aldı ve en büyük subreddit’ten bazılarının protesto etmesine neden oldu.

R/Futurology ve r/pokemongo gibi subreddit’ler, Reddit’in dezenformasyonu yasaklama konusundaki isteksizliğini protesto etmek için birtakım çalışmalar yaptı ve üye olmayanların subreddit’in içeriğine katılmasını veya görüntülemesini engellemeye karar verdi. Birçoğu, kapatılması gereken bir yanlış bilgi kaynağı olarak r/NoNewNormal’ı özellikle çağırdı.

R/Futurology içerisinde yetkili bir moderatör şu açıklamaları yaptı:

“Silahlaştırılmış yanlış bilgi, Geleceğimizi şekillendiren kilit bir sorundur. Reddit, yanlış bilgilendirme, brigat ve spam göndermeye karşı politikalarını uygulamayacaktır. NoNewNormal ve r/komplo gibi yanlış bilgi alt dizinleri kapatılmalıdır. İnsanlar yanlış bilgiden ölüyor” dedi.”

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz