NASA, 2024 yılında ticari bir hava taksi hizmeti başlatmak isteyen bir işletme için elektrikli uçan arabaları test ediyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

2009’da kurulan Joby Aviation, gökyüzünde A’dan B’ye her seferinde dört yolcu ve bir pilota kadar mekik dokumasını umduğu tamamen elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçakları üretiyor.

Joby’nin amacı sadece uçağı yapmak değil, aynı zamanda eVTOL uçuşlarını düzenlemek için kullanılabilecek bir uygulama geliştirmek, belki de gideceğin yer için hızlı bir şekilde sürücü istemenin kolay olmasını sağlamak hedeflenmekte.

Pilotlar, iniş alanları, şarj noktaları ile pratikte bunun gerçekte nasıl sonuçlanacağı henüz net değil. Bu iddialı hizmetin hayata geçmesi için Joby’nin FAA tarafından belirlenen teknik ve güvenlik gereksinimlerini karşılaması gerekiyor. 2023 yılına kadar 1.000’den fazla uçuş testini tamamlayarak ve 2017’den beri havada tam ölçekli prototipler bulundurarak sertifikalandırmayı hedeflediğini söyledi.

İşte burada NASA devreye giriyor. ABD uzay ajansı, gelişmiş seyahat teknolojisini teşvik etmek için tasarlanan Gelişmiş Hava Hareketliliği (AAM) ulusal kampanyasının bir parçası olarak bu uçan arabalar hakkında veri toplayacak ve test edecek. NASA, personelin aracın nasıl hareket ettiğini, aracın nasıl ses çıkardığını ve aracın kontrolörlerle nasıl iletişim kurduğunu incelemekle görevlendirileceğini duyurdu. Joby, AAM projesinin bir parçası olarak test edilen ilk şirket olduğunu hatırlatalım.

AAM kampanyası üzerinde çalışan NASA entegrasyon yöneticisi Davis Hackenberg şu açıklamaları yaptı:

“Ulusal Kampanya Geliştirme Testi, NASA’nın AAM endüstrisi zaman çizelgesini hızlandırma hedeflerinde önemli bir stratejik adımdır. Bu test senaryoları, endüstrinin AAM araçlarını hava sahasına entegre etme konusundaki ilerlemesinden faydalanmak için mevcut standartlardaki boşlukları bilgilendirmeye yardımcı olacak.”

NASA mühendisleri, Joby’nin eVTOL uçağının ne kadar yüksek ses çıkardığını ölçmek ve helikopterler ve dronlar gibi diğer araçlarla karşılaştırmak için 50’den fazla mikrofon kuracak. Veriler, yeni çıkmış eVTOL makinelerinin nasıl düzenleneceğini düşünürken FAA’daki yetkilileri bilgilendirmek için kullanılacak. İlk test uçuşları önümüzdeki iki hafta içinde Kaliforniya, Big Sur’da gerçekleştirilecek.

Kısmen Toyota tarafından finanse edilen girişime göre, uçan taksisinin 150 mil seyahat edebilmesi ve lityum pillerle çalışan altı pervane kullanarak saatte 200 mil azami hıza sahip olması bekleniyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz