Çin Halk Bankası, Çin’de her türlü kripto kullanımını ortadan kaldırmak için yeni yönergeler yayınladı. Ayrıca kripto ile ilgili tüm işlemleri yasa dışı kabul etti ve yetkililere ülkedeki mevcut kripto madenciliği çiftliklerine karşı katı önlemler almalarını emretti. Ayrıca, herhangi bir yabancı kripto borsasının ülkede hizmet sunmasını da yasakladı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Ülke çapında yeni kripto yasağı, Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinler de dahil olmak üzere kripto para fiyatlarında keskin bir düşüşe yol açtı. Kripto meraklıları, Çin’in geçmişte birkaç kez Bitcoin ve diğer kripto varlıklarını yasakladığı için bu yeni hareket karşısında şok olmadılar çünkü benzer bir hamle tekrardan bekleniyordu. Bununla birlikte piyasa uzmanları, en son yönerge setinin, ulusal bankanın kendisinden geldiği için önceki benzer baskılardan farklı olduğuna inanıyor.

Yeni yayınlanan kripto yönergelerinde önceki tüm yasaklamalardan farklı olan üç kritik noktaya gelin birlikte bakalım;

  1. Kripto Madenciliğini

Mevcut kripto para yönergeleri, kripto madenciliğini ortadan kaldırılmış bir endüstri olarak görüyor ve bu da kripto madenciliği operasyonları için fazla elektrik ücretlerine yol açacaktır. Çin, kripto madenciliğini 2019’da da “eliminasyon kategorisi” altına koymuştu ancak kısa süre sonra kaldırıldı.

  1. Bitcoin, Ethereum ve Tether yorumu

En son düzenleyici yönergeler, özellikle ilk kez Bitcoin, Ethereum ve USDT’den bahsetmekte. Daha önce kripto varlıklar topluca sanal varlıklar olarak adlandırılıyordu. Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, mevcut para sisteminin başarısızlığına yol açabileceğini iddia ederek stablecoin kullanımına özel bir istisna getirdi.

3. İlk Merkezi Kripto Yasaklama Emri

Merkez bankasından gelen en son kripto kısıtlama yönergelerinden önce, erken kısıtlama faaliyetlerinin çoğu eyalet yetkilileri tarafından gerçekleştirildi. Merkezi bir gözetime rağmen, merkezi yasak tarafından ihtiyati uyarıların ötesinde doğrudan başka bir düzenleyici işlem yapılmadı. Bu sefer Yargıtay, Yüksek Savcılık, Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Döviz İdaresi, kripto ile ilgili faaliyetlerin tamamen yasaklanmasını sağlamak için bir araya geldi.

Çinli yatırımcıların çoğu Huobi, OKEx ve Binance gibi kripto para borsalarını kullandığından bu borsa devlerinin en son düzenleyici yönergelere nasıl tepki vereceği ve Çin tarafından gelen kripto para baskılarına ne diyecekleri henüz bilinmiyor fakat yakın zamanda bir açıklama bekleniyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz