Son zamanlarda akıllı telefon pazarında düşüşe geçen bir zamanların telefon devi Nokia, bu kez farklı arayışlara girdi.
Bir kaç ay önce VR teknolojileri konsuunda AR-GE çalışmalarına başladığını belirten Nokia, bu çalışmalarının sonuç verdiğini gösterdi. AR-GE çalışmaları sırasında Nokia OZO‘ nun sadece bir kaç resim ve fotoğraf paylaşılmıştı.
Nokia OZO nedir?
Nokia, OZO adını verdiği kamerasının tanıtımında sanal gerçeklik vurgusunu ön plana çıkarıyor. Nokia Ozo ustalıkla oluşturulmuş, akıllıca tasaslanmış, dunyanın ilk profesyonel Sanal Gerçeklik kamerası.
360 derece küresel video çekimi yapabilen, 360 x 360 surround ses kalitesine sahip bir cihaz. Üzerinde 8 adet kamera lensi bulunmaktadır. Her bir lens 195 derecelik bakış açısı sağlamaktadır.

Nokia OZO : Ilk Profesyonel Sanal Gerçeklik Kamerası
Nokia OZO : Ilk Profesyonel Sanal Gerçeklik Kamerası

Tek bir video dosyası tüm video ve ses verilerini mükemmel bir şekilde senkronize ederek saklar. Tek bir çıkış kablosu, bir güç kaynağı ve tek bir hafıza kartuşu bulunmaktadır.
OZO gerçek zamanlı izleme ve kablosuz kontrol yazılımı ile aynı anda tüm kamera bakış açılarını görüntüler ve sensorler hava da mükemmel bir hassasiyetle çalışır.
OZO’ nun eşsiz Sanal Gerçeklik monitörü ile tüm çekimleri anında görebilir ve sesleri duyabilirsiniz  Bu da yönetmenlere gerçek zamanlı interaktif geribildirim sağlar.
Her değiştirilebilir Dijital Kartuş ile kesintisiz 45 dakika kaydetme işlemi yapabilir siniz. Bir avuç dolusu harici bellek yerine tüm video ve ses kayıtları tek bir dosyada toplanır. Ayrıca istenilmesi durumunda harici bellek bağlantıları ile daha uzun kamera kaydı yapabilirsiniz.
30 kare/sn. çekim hızı ile OZO Sanal Gerçeklik üretiminin kalitesini ve verimini arttırmayı hedeflerken, küresel ve şık tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Rengi ve boyutuyla harika bir tasarıma sahip.
Film yapımcılarının merakla beklediği bu eşşiz kamera sistemi 2016 nın ilk çeyreğinde satışa sunulacak ve 60 bin dolar yani yaklaşık 175 bin Türk Lirasına satın alınabilecek.
Ürün ile ilgili detay bilgiye buradan erişebilir aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz