Bugüne kadar açık kaynaklı yazılım sektörü ile büyük rekabet içerisinde olan Microsoft, hem açık kaynak sistemlerini büyük şirketlerin desteklemesi hemde yazılımda özellikle mobil cihaz kullanımlarının artması sonrası Apple‘ın da önemli bir rakip haline gelmesi sonucunda Microsoft popülerliğini korumak için farklı alanlara yönelmek zorunda kaldı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Bu sebeple Microsoft açık kaynaklı ortamlarda çalışabilecek Microsoft ürünleri oluşturmaya yakın zamanda başlamıştı. Bu sayede hedeflediği yine Microsoft teknolojilerinin kullanımını arttırmaktı. Bu yeni akıma artık yeni bir üye daha katılıyor. Microsoft’un özellikle kurumsal çözümlerdeki başarısı hala geçerliliğini korurken kurumsal bir uygulaması olan SQL Server artık Linux Server‘larda da çalışabilir olacak.

SQL Server dan önce Microsoft bazı ürünlerini açık kaynaklı ortamlarda çalışabilir yapmıştı; ancak böyle büyük bir ürünü ilk defa Linux Server‘larda çalışabilir yapmak gerçekten büyük bir adım. SQL Server hem büyük bir kullanıcı kitlesi olan hemde veri tabanı yönetimi ürünleri arasında hatırı sayılır yeri olan bir ürün. Böyle büyük bir ürünün açık kaynak dünyasına giriyor olması kullanım oranlarında gözle görülür artışlar sağlayacaktır.

Microsoft Bulut Sistemleri ve Kurumsal Şirketler Grup Başkanı Scott Guthrie konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.”SQL Server‘ın Linux versiyonu şuan için daha test aşamasında. Tam manası ile yayına alınması ancak seneye olabilir diyebiliriz. Renault’un Formula 1 takımı ilk test müşterimiz ve bu sayı zaman içerisinde artacak.”

Analiz şirketlerinin belirttiğine Veri Tabanı Yazılım pazarının %21’i Microsoft’un elinde. Bu atılım ile bu oranın çok daha yukarı çıkacağı öngörülüyor. Analiz şirketleri aynı zamanda Microsoft‘un bu adımının Oracle şikreti tarafından da fark edileceğini belirtti. Bu durum iki şirket arasında daha önce düşünülmeyen büyük bir rekabet başlatacak şeklinde düşünceler şuanda bile söylenmeye başlandı.

Satya Nadella 2014 yılında Microsoft‘da başkanlığa geldiğinden beri eski rakipleri ile tekrar karşılaşmak ve yeni rekabet pazarları oluşturmak için çalışmalar içerisinde. Bu atılım da bu çalışmaların en büyüğü denilebilecek durumda. Bu sebeple bu atılımda da Nadella‘nın izlerini görmek mümkün.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz