Facebook, son zamanlarda sosyal ağda kullanılan argo terimler için sözlük inşa edebilen bir yazılımın patentini aldı. Sosyal Sözlük olarak nitelendirebileceğimiz bu yazılım Facebook paylaşımları ve paylaşımlara yapılan yorumları tarayıp, bu kelimelerin küçük bir grup arasında belirli bir anlama sahip olup olmadığını belirleyecek. Diğer bir deyişle, bu yazılım, kelimenin kullanım oranı ve anlamına göre ilerde henuz populer olmadan argo bir kelime yani sosyal ağda sıklıkla kullanılabilecek bir kelime olma ihtimalini tahmin ediyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Bu yazılım aynı dili ve yeri paylaşan kişiler arasında paylaşılan ve tekrar eden özel kelimeler üzerinde yoğunlaşıyor ve neologism adını verdiğimiz çağa uygun olarak yeni kelime olarak adlandırabileceğimiz kelimeleri bulmaya çalışıyor. neologism olarak nitelendirdiği kelimeleri sözlüğe ekleyecek. Eğer kelimenin popülaritesi düşerse o zaman bu kelime sözlükten düşecek. Kelimelerin patentinin alınması halinde kullanıcılar tarafından bu sosyal sözlüğe eklemeler de yapılabilecek.

Bu sözlüğün nasıl kullanılabileceğini tam olarak net değil, fakat Urban Dictionary‘ e benzer işlevde olabilir gibi görünüyor. Kullanıcıların kelime ekleme,silme ve düzenleme yapabilmeleri için bir arayuz tasarlanacağı söyleniyor. Şimdilik, sözlük sadece bir kavram, Facebook bu uygulamayı başlatır mı başlatmaz mı henuz net bir karar yok.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz