Internet Explorer 8, 9 ve 10 Artık Güncellenmeyecek

0

Microsoft tarafından geliştirilen bir Web tarayıcısı olan Internet Explorer yavaş yavaş yok oluyor. Microsoft, Internet Explorer üzerinden elini ayağını çekiyor.
Internet Explorer, Microsoft Windows ile birlikte ön tanımlı olarak Windows’a bütünleşik geldiğinden dolayı tarayıcı piyasasının büyük bir bölümünü elinde bulundurmaktadır. Ancak her ne kadar ön tanımlı olarak gelse de kullanım oranına baktığımızda, son zamanlarda Internet Explorer rakiplerine hızla yenik düşmekte.
Internet Explorer’ın yaşadığı en büyük sorun internet dünyası tarafından koyulan standartlara uymamasıdır ki bu da web geliştirmecilerine çokça güçlük yaratıyor. Web geliştirmesi yapan geliştirmeciler yaptıkları geliştirmeleri Internet Explorer’ a da uyumladırmak zorunda kalıyor.
Yapılan resmi açıklamalara göre, Microsoft yeni tarayıcısı Edge?e geçişleri hızlandırmak için önemli bir adım atıyor. Microsoft , Internet Explorer 8, 9  ve 10 sürüm güncellemelerine 12 Ocak’ tan itibaren destek olmayacak. Güncellemelerin alınmaması demek hem güvenlik tehditlerine karşı korunmayacağı hem de modern tarayıcı çizgisinden uzaklaşmış olacağı anlamına geliyor. Tavsiye edilen Internet Explorer 11?e veya Microsoft Edge?e geçiş yapılması.
Daha önceki yazımızda Windows 10′ un toplamda 200 milyondan fazla cihaza indirildiğinden söz etmiştik. Bu cihazlardaki  Microsoft Edge üzerinde 44,5 milyar dakikanın üzerinde zaman geçirildiği belirtilmişti.
Bir zamanların gözdesi olan Internet Explorer’ın artık sonuna mı geliniyor bilinmez ama Microsoft Edge pazara çıktığından beri Internet Explorer zaten arka planda itilmişti. Uzun vadede Internet Explorer’ ın öleceği ihtimalleri artıyor. Ancak Microsoft tüm kullanıcıların Edge’ e taşınmasını tetikleyebilirse tarayıcı savaşlarında rakiplerine göre elini biraz daha güçlendirebilir.
 

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi giriniz