Google Arama bölümü başkanı Eric Schmidt‘ in söylediğine göre; Google Çin‘ deki varlığını genişletmeyi planlıyor. Şirket artan sansür olaylarından ötürü Çin bölgesinden 2010 yılında ayrılmıştı.
Bu ayrılış gerekçelerinden birinde ise Çin‘ de meydana gelen birçok siber saldırı gerçekleştiren teknoloji şirketlerinin arkasında da Çin hükumetinin de desteği olduğunu belirtmişti.
Google‘ ın kurucularından Sergey Brin‘ in geçen hafta söylediği “Google‘ ın bazı servisleri geri dönecek” sözünü tekrarladı. “Tech Crunch Pekin” konferansında yaptığı konuşmada, Schmidt Google‘ ın Çin’de bir sürü ortağı olduğunu ve hizmetlerin açılması için hükumet ile düzenli temas halinde olduklarını söyledi.
Schmidt‘ nin “Enteresan olanı Google Çin‘ den hiç ayrılmadı.” söylediği söz ise ilgi çekici idi. Çin merkezli firmaların Çin dışında reklam yada bakım desteği için Google‘ dan yardım almaya devam ettiklerini de belirtti.
Geri dönüş hakkında detaylı bilgi vermekten kaçınsa da otoriteler öncelikli olarak Google‘ ın Çin için Android uygulamasını çıkaracağını söylüyorlar.
Çin birçok şirket için çok önemli bir pazar. Bunu belirleyen temel sebeplerin başında büyük nüfusu ve teknolojiye karşı olan büyük bir ilgi olması.
Brin‘ in geçen haftaki açıklamalarında, Google‘ ın kurumsal yapısında ki şirketlerin yapısal olarak daha çok özgür olduklarından bahsetmişti. Bu açıklamalar üzerine Google‘ ın servislerinin birbirinden bağımsız olarak Çin‘ de hizmet vermeye başlayacağım öngörülüyor.
Wall Street Journal‘ a da yaptığı açıklama buna paralel bir açıklama idi. “Alphabet bünyesindeki her şirket kendi operasyonel kararlarını kendileri vermek zorunda.”

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz