Teknoloji devi Google online mesajlaşma deneyimini SMS’ lere getirmek için operatörlerle anlaşmaya başladı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Mobil Dünya Kongresi‘ nde yapılan açıklamayla Google; Turkcell, Vodafone, Orange ve Deutsche Telekom gibi operatörlerle online mesajlaşmayı SMS’ lere getirmek için anlaşma yaptuğını duyurdu. Açıklamaya göre GSMA Birliği‘ nin başlattığı Rich Communication Services (RCS) adlı iletişim hizmetlerini Android erişimiyle birleştirilmesi amaçlanıyor ve bu sayede kullanıcılara daha gelişmiş bir SMS deneyimi sunulması bekleniyor.

Google, GSMA ait RCS kriterlerine uygun şekilde mesajlaşma servisi Android RCS‘ i geliştirerek operatörlere küresel olarak çalışabilecekleri mesajlaşma altyapısı sağlıyor. Bu sayede WhatsApp ve Messenger gibi popüler mesajlaşma servislerinde yer alan grup sohbeti, sesli arama, fotoğraf paylaşımı hatta okundu bilgisi gibi özellikleri SMS hizmetine de getirmeyi hedefliyor.

Google’ ın sağladığı RCS servisi, GSMA süreciyle destekleniyor ve iOS ve Windows Mobile gibi işletim sistemlerinde de uygulanabilir halde geliyor. Google RCS’ nin açık kaynaklı bir sürümünü ve geliştiriciler içinse API paylaşmayı planlıyor.

Bu gelişmelerle birlikte operatörle üzerinden mesajlaşmalarında eski hareketli günlerine dönebileceğini düşünüyoruz. Bakalım bu uygulama ülkemizde ne zaman kullanılmaya başlayacak merakla bekliyoruz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz