Google;  Accelerated Mobile Pages (AMP) (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) projesi ile birlikte mobil tarafta web sayfalarının çok daha hızlı yüklenmesini sağlıyor.
Yaşadığımız coğrafyaya göre internete erişim şansımız değişkenlik gösterebiliyor. Mobil üzerinden internet erişiminin en büyük problemlerinden biri sayfaların yavaş yüklenmesi. Okuduğumuz kaynaklara göre, site yapılarına göre; bazen bir sayfayı mobilden açmak istediğimizde saniyelerce beklemek durumunda kalabiliyoruz.
Mobil internetteki yüklenme yavaşlığına çare olan proje Google tarafından geliştiriliyor.
Google; Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) projesi ile birlikte mobilden web sayfalarının çok çok hızlı bir şekilde yüklenmesine olanak sağlıyor.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi
Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi

Önümüzdeki yıl tamamen hizmete girecek olan bu servis ile birlikte artık mobilden web sayfalarını açmak çok daha hızlı olacak.
Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen proje GitHub üzerinden geliştiricilere de sunuldu. Geliştiricilerden gelen öneriler, yapılan tartışmalar neticesinde projede ilerleniyor, sayfalar daha da hızlı yüklenmeye başlıyor.
Geçtiğimiz ekim ayında ilk test sürüşleri başlamıştı. Proje bu süre içerisinde BBC, The Economist, BuzzFeed, Guardian, Huffington Post ve Mashable gibi büyük yayıncılardan da destek topladı.
Test aşamasındaki ortaya çıkan en somut olay; New York Times’ ın üç saniyede yüklenen sayfası Hızlandırılmış Mobil Sayfalar projesine dahil edildikten sonra 500 milisaniyede açıldı.
Bu geliştirme ile birlikte düşündürücü olan konulardan biri de reklamların yayınlanması. Bu konuda yapılan araştırmaya göre Google; Outbrain, AOL, OpenX, DoubleClick ve AdSense  gibi büyük reklam ağları ile yeni proje çerçevesinde anlaşmaya vardı. Reklam ağları da proje konusunda üzerine düşeni yapacak.
Bu geliştirme tamamiyle hayata geçtiğinde; mobilde bir linke tıkladığımız gibi sayfa açılacak. 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz