İnternet.org; Sosyal medya devi Facebook’ un kurucusu Mark Zuckerberg tarafından başlatılan bir sosyal sorumluluk projesi.
İnternet.org projesi ile birlikte; gelişmekte olan ülkelerde insanların temel internet ihtiyaçlarını bedava sağlayan bir mekanizmanın adımları yavaş yavaş atılmaya çalışılıyor.
Free Basics adı verilen uygulama üzerinden insanlar bedava internete erişebiliyor.
Facebook; Hindistan’ da en büyük dördüncü telekom operatörü olan Reliance Communication ile birlikte servisini her yere ulaştırmaya çalışıyor. Reliance Communication yaklaşık olarak 110+ milyonluk bir kullanıcı kitlesine sahip.
Facebook; Free Basics uygulaması sayesinde Reliance Communication ile birlikte tüm Hindistan’ a bedava internet sağlamaya çalışacak. Tüm Hindistan’ a bedava interneti sağlama düşüncesini Facebook’ un kurucusu Mark Zuckerber yaptığı bir paylaşım ile duyurdu.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

We just took another step towards connecting India. As of today, everyone in India nationwide can access free internet…
Posted by Mark Zuckerberg on Monday, 23 November 2015

 
Projenin önderi Facebook olduğundan; başta Facebook ve Facebook Messenger olmak üzere, Wikipedia, BBC News, Bing Search, Dictionary.com ve yerel haber sitelerine insanlar ücretsiz bir şekilde erişebilecek.
Gelişmekte olan ülkelere bedava interneti götürmeye çalışan Facebook; gittiği her yerde sistemine daha çok partner ve daha çok geliştirici dahil ederek büyümesini sürdürmek istiyor.
İnternet.org’ u şöyle de düşünebiliriz. İnternet ortamına neredeyse ilk defa giriş yapacak olan kullanıcılar çok kontrollü bir şekilde sisteme bu yeni dünyaya dahil olacaklar. İnternetin yararları gibi sakıncaları da bilinen bir gerçek. İnternet dünyasına Free Basics ile adım atacak olan kullanıcılar temel sitelere girdikleri için sakıncalı içeriklerle karşılaşmayacaklar. Bu da projenin dile getirilmeyen en önemli taraflarından biri.
Son zamanlarda sosyal sorumluluk projelerine yoğunlaşan Mark Zuckerberg; internet.org’ e özel ilgi göstermeye devam ediyor.
Şunu da belirtmek gerekiyor. Facebook’ un bedava internet projesi sadece Hinditan’ da uygulanmıyor. Hindistan’ ın yanı sıra Afrika, Güney ve Güneydoğu Asya ve Latin Amerika’da olmak üzere bu hizmet toplamda 30 ülkede mevcuttur.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz