Dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden Google, 5G hızında internet çalışmalarına hız vermiş durumda. Son gelen haberlere göre Google, 5G hızında interneti drone larla dağıtabilir.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
Daha önce de testlerin  güneş enerjisiyle çalışan solar drone larla yapılacağı söylenmişti. Eğer çalışmalar başarılı olursa 4G nin yaklaşık kırk katı daha fazla hıza sahip olunabilecek.

Google’ ın 5G dağıtımı için planladığı herşey yolunda giderse solar drone lar aracılığıyla internet dağıtımı yapılacak. Solar drone lar havalandıktan sonra güneş enerjisi sayesinde enerji depolayarak havada kalma sürelerini uzatacaklar ve bu sayede 5G internet taşıyıcısı olarak kullanılabilecekler.

Bahsedilenlere bakılırsa 5G internet hızı 4G nin yaklaşık kırk katına kadar çıkabiliyor. 5G teknolojisinde ağırlıklı olarak uydu yerine kısa mesafeleri kapsayan teknolojiler kullanılacak. Bu kısa mesafe teknolojisi de drone adı verilen uçan araçlarla sağlanacak.
Google SkyBlender adı verilen projede elde edilen teorik verilere bakılırsa 5G teknolojisiyle elde edilen hız saniyede 500 MB a ulaşabiliyor. Eğer teoriler pratiğe dökülürse önümüzdeki yıllarda havada internet taşıyan dronelar görebiliriz. Hatta Google önümüzdeki yıllarda yakında karşımıza gsm operatörü olarak çıkabilir.
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz